1. Haberler
  2. Aktüel
  3. UNICEF Türkiye, Dünya Çocuk Günü’nünde herkesi “Tek Bir Takım” olmaya çağırdı

UNICEF Türkiye, Dünya Çocuk Günü’nünde herkesi “Tek Bir Takım” olmaya çağırdı

UNICEF Türkiye, Dünya Çocuk Günü'nünde herkesi “Tek Bir Takım” olmaya çağırdı
UNICEF Türkiye, Dünya Çocuk Günü'nünde herkesi “Tek Bir Takım” olmaya çağırdı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UNICEF Türkiye, dünya genelinde çocuk haklarına dikkat çekilen 20 Kasım Dünya Çocuk Günü aktiviteleri kapsamında #DünyaÇocukGünü ve #WorldChildrensDay etiketleriyle çocuk hakları için herkesi “Tek Bir Takım” olmaya davet etti.

Gün boyunca UNICEF Elçileri Tuba Büyüküstün, Cedi Osman ve Gülsin Onay ve UNICEF Çocuk Hakları Savunucusu Hadise başta olmak üzere sanatçı ve kanaat önderlerinin de aralarında yer aldığı tüm UNICEF destekçileri, #DünyaÇocukGünü ve #WorldChildrensDay etiketleriyle sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla çocuk haklarına dikkat çekti.

UNICEF Türkiye’nin her yıl ortakları ile gerçekleştirdiği kutlamalar çerçevesinde Ankara’da düzenlenen Çocuk Forumu’nda çocuklar ve gençler kendi öncelik ve fikirlerini karar alıcılarla paylaşma fırsatı buldu. Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, ve İstanbul’daki Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri gibi ülkenin önemli yapıları maviye büründü.

Dünyada çocuk haklarının korunması amacıyla Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildiği tarih olan 20 Kasım her yıl Dünya Çocuk Günü olarak kutlanıyor. UNICEF ve paydaşları tarafından 190 ülkede kutlanan bu özel günde dünya genelinde çocuklar tarafından ve çocuklar için harekete geçilmesine vurgu yapıldı.

UNICEF Türkiye olarak bu sene Dünya Çocuk Günü’nü kapsayıcılık teması altında kutladıklarını açıklayan UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis şunları söyledi: “Bu özel gün çocuk haklarına dair taahhütümüzü yenilememizi sağlıyor. Artan eşitsizlikler, çatışmalar ve doğal afetler bu hakların gerçekleşmesinin önünde engel oluşturuyor. Bu gibi savunuculuk anları sorunları belirlememizi sağlıyor ve ortaklıklarımızı güçlendiriyorlar, bu da bize Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin gerçekleştirilmesi için sürdürdüğümüz çalışmalarda yardımcı oluyor ve her çocuk için daha iyi bir gelecek yaratmak adına çalışıyoruz.

Dünya hızla değişiyor ve önceki nesillerimiz tarafından bilinmeyen yeni tehditler var. Ancak tehditler, çocuklarla ve gençlerle birlikte ve onlar için çalışarak fırsatlara dönüştürülebilir. Dünyamızı her çocuk için daha barışçıl ve adil hale getirecek güce sahipler. UNICEF ve tek takım olan ekibi, onlarla birlikte çalışmaya kararlılar. Dünya çocuklar günü kutlu olsun!”

UNICEF, programları aracılığıyla ve kilit paydaşlarla iş birliği içinde, çocukların ve gençlerin hem merkezi hem de yerel düzeyde katılımı için fırsatlar sağlamakta, katılım platformları (çevrimiçi ve çevrimdışı) oluşturmakta ve güçlendirmekte, seslerini duyurmak ve durumlarını ve toplumlarını olumlu yönde etkilemek için onları karar vericilerle bir araya getirmektedir.

Çocuk Forumu

UNICEF Türkiye; çocuk hakları il çocuk komiteleri, çocuklar, gençler, sivil toplum kuruluşu (STK) ortakları, özel sektör ve tüm paydaşların desteğiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (ASHB) ile işbirliği yaparak 23. Çocuk Forumu’nu düzenleyecek ve o gün çocuklar için ve çocuklarla birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Orta Asya ve Avrupa’dan on ülke daha bu buluşmaya katılacak. Bu yıl çocuklar ve gençler iklim ve kapsayıcılık konularına odaklanmaya karar verdiler, etkinlikte ilgi çekici çalıştaylar olacak ve çocuklar ve gençler birbirleriyle deneyimlerini paylaştılar. Bu da karar vericilerle etkileşime geçebilmeleri için onlara bir yol haritası çizdi. Ayrıca diğer ortaklarla başka etkinlikler ve çocuklar tarafından ve o gün çocuklar için düzenlenen çok çeşitli etkinlikler de oldu.

Sosyal Medya

UNICEF Türkiye bu özel günde katılım mesajını vurgulamak için, tek bir takım olduğumuzu tekrarladı ve sosyal medya aracılığıyla herkesi çocuklar için tek bir takımın parçası olmaya davet etti; 20 Kasım’da herkesi Instagram (@unicefturkiye) ve Twitter(@unicefturk) hesaplarında UNICEF’i etiketleyerek #DünyaÇocukGünü ve #WorldChildrensDay etiketlerini kullanmaya ve çocuklar için mesajlarını vermeye çağırdı.

UNICEF HAKKINDA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu bölgelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışan UNICEF hakkında daha fazla bilgi için; www.unicef.org’u ziyaret edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir