1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Altın fiyatlarındaki artış durmuyor!

Altın fiyatlarındaki artış durmuyor!

Altın fiyatlarındaki artış durmuyor!
Altın fiyatlarındaki artış durmuyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ay son kez faiz artıracağı beklentisinin yatırımcılar arasında yaygınlık kazanmasından destek alarak yükseldi.

Faiz artırımlarından sonra indirimlerinin başlayacağı tahminlerinden destek alan altın ons başına 2 bin 44 dolara yükseldi. Gram altın fiyatları ise bugün 1273 TL ile tarihi zirvesine tırmandı.

ENFLASYON RAKAMLARI FED BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİRDİ

Piyasalar Fed’in mayısta yüzde 67 olasılıkla faiz artırımı gerçekleştireceğini fiyatlarken, sonrasında bir faiz artırımına hiç ihtimal verilmiyor, hatta yıl sonuna kadar 50 baz puan büyüklüğünde faiz indirimi bekleniyor.

ABD’de dün açıklanan üretici enflasyonu rakamlarına göre fiyatlar martta aylık bazda üç yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Bir gün öncesinde açıklanan tüketici enflasyonu verisi de tüketici fiyatlarında ılımlı bir artışa işaret etmişti.

DÜŞÜK DOLAR ALTINI DESTEKLEDİ

ABD’de açıklanan veriler fiyatların yıllık bazda tahminlerden daha az arttığını gösterdi. Bu nedenle Fed’in faiz artırımı döngüsünün sonuna yaklaştığı beklentileri güçlendi.

Bu verilerin etkisiyle dolar diğer para birimleri karşısında son bir yılın dip seviyesine geriledi. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi  100,78 ile yaklaşık bir yılın dip seviyesini gördü.

Dolardaki düşüş ise altın fiyatlarını destekledi. Altın fiyatları, üst üste ikinci haftada da pozitif görünümde seyretti.

Standard Chartered’ın değerli metal analisti Suki Cooper, altın fiyatları ile dolar arasındaki ilişkinin zayıfladığını ve metalin artık faiz oranı döngüsüne ilişkin beklentiler tarafından yönlendirildiğini söyledi.

‘TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE İLERLEYEBİLİR’

City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Yumuşak enflasyon verilerinin ardından ABD dolarını satma iştahı ve daha düşük faiz beklentileri altın için büyük bir itici güç oldu” değerlendirmesinde bulundu.

“Bugün tüm gözler ABD perakende satışları, tüketici duyarlılığı ve enflasyon beklentileri üzerinde olacak” diyen Simpson, verilerin yeterince yumuşak gelmesi durumunda altının tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerleyebileceğini de sözlerine ekledi.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Ons altın spot piyasada 2 bin 42 TL seviyesinden işlem gördü. Gram altın bugün Dolar/TL’deki yükselişin de etkisiyle 1273 TL seviyesinde tarihi zirvesini yeniledi.

Gram altın saat 10.00 itibariyle 1271 TL seviyesinde işlem gördü. Çeyrek altın 2 bin 35 TL alış, 2 bin 80 TL satış fiyatıyla, Cumhuriyet altını ise 8 bin 691 TL alış ve 8 bin 822 TL satış fiyatıyla işlem gördü.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir