1. Haberler
  2. Borsa
  3. Bitcoin kritik bir kavşakta…

Bitcoin kritik bir kavşakta…

Bitcoin kritik bir kavşakta...
Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu anda 40.000 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin’in düşen fiyatı, birçok kişinin Mart ayı başlarında başlayan boğa piyasasının gerçekten bitip bitmediğini merak etmesine neden oldu. Huobi Research analizi, mevcut fiyatına katkıda bulunabilecek birçok faktörü ortaya koyarak gelecek dönemde olabilecek değişikliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Huobi Research Baş Araştırmacısı William Lee, “Piyasa kritik bir kavşakta ve bu Bitcoin’in (BTC) gelecekteki fiyat yönünü belirleyecek” diyor.

Makro perspektiften bakıldığında, Bitcoin’in Mart ayındaki fiyat artışının ardındaki nedenlerden biri Rusya – Ukrayna savaşı ve savaşın para ikamesi etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde birçok kişi, ABD ve AB’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ciddi değer kaybı yaşayan Rus rublesini Bitcoin’e çevirmişti.

Ancak durum göründüğü kadar basit değil. ABD ve AB’nin Nisan ayından bu yana kripto alanında Rusya’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırması, Rusya’da hem bireyleri hem de şirketleri etkileyen hamleler ve küresel finans piyasası yeni bir döneme girdi. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kademeli olarak toparlandı ve para politikasındaki değişim kaçınılmaz hale geldi.

Teknik analiz açısından bakıldığında, BTC’nin 2020’nin ikinci yarısında üçüncü boğa piyasası koşusuna başlamasından bu yana iki zirve yaşadığı ve şu anda Üçlü Zirve düzenine uygun olarak üçüncü bir zirveye dönüşecek şekilde konumlandığı görülebilir.

Ancak, genellikle B dalgası olarak adlandırılan bu dalgaya, esas olarak Rusya – Ukrayna savaşı neden olmuştur. Bu dalga genellikle son “kaçış dalgası” olarak adlandırılmıştır; bu nedenle, fiyat gelişmeye ve bu üçüncü zirveyi oluşturmaya devam ederse, fiyat B dalgasından C dalgasına değiştikten sonra piyasa muhtemelen keskin bir düşüş gözlemleyecektir.

Lee, “Mevcut RSI endeksi 50’nin altında, zayıf bir pazar olduğunu gösteriyor, ancak bu rakam henüz 30’un altına düşmedi, bu da pazarın henüz aşırı satım statüsünde olmadığı anlamına geliyor” dedi. “Her şeyden önce, kripto para piyasası şu anda kritik bir kavşakta. Fiyat kanalda devam ederse B dalgası devam edecek; Aksi takdirde, piyasa daha da keskin bir şekilde düşecek” şeklinde değerlendirme yaptı.

Huobi Research Hakkında

Huobi Research, küresel blok zinciri endüstrisindeki yeni gelişmeleri araştırmak ve keşfetmek hedefiyle Nisan 2016’da kurulmuştur. Amacı, blok zinciri teknolojisinin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmak, uygulamalarını tanıtmak ve küresel blok zincir endüstrisi ekosistemini iyileştirmektir. Huobi Research endüstri trendlerini, gelişen teknolojileri, yenilikçi uygulamaları, yeni iş modellerini ve daha fazlasını kapsar. Huobi Research, tüm blok zinciri endüstrisini kapsayan bir araştırma platformu oluşturmak için hükümetler, işletmeler, üniversiteler ve diğer kurumlarla ortaklık yapar. Profesyonelleri, sağlam bir teorik temel sağlar ve endüstrinin gelişimini teşvik etmek için yeni eğilimleri analiz eder.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir