1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. EYT bugün yasalaşıyor!

EYT bugün yasalaşıyor!

Emekli maaş ve ikramiye ödemeleri bugün başlıyor
Emekli maaş ve ikramiye ödemeleri bugün başlıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem nedeniyle çalışmalarına üç hafta ara veren Meclis, gündemindeki konuları ele almak için bugün çalışmalarına başlıyor. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi tamamlandı. Düzenleme bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek

Milyonlarca vatandaşın çıkmasını beklediği EYT’de son viraja girildi. Düzenleme bugün Meclis Genel Kurul gündeminde ele alınacak. Muhalefet de desteklediği için düzenlemenin jet hızı ile yasalaşması bekleniyor.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) artık geri sayıma geçti. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifi bugün Genel Kurul’da görüşülecek. Teklifin bu hafta yasalaşması bekleniyor

EYT hakkındaki görüşmelerde, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “İlk gündem başlığımız EYT düzenlemesi salı günü umuyorum ki bitirebiliriz” demişti. Milyonlarca kişinin beklediği EYT teklifi hafta içinde yasalaştırılacak. Teklifte herhangi bir değişiklik öngörülmüyor.

Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlayanlar emekli olabilecek. Emeklilikte yaş sınırı aranmayacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvurular alınacak. İlk maaşların nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

Düzenlemede; yaş sınırı yer almıyor. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı geçerli olacak. Prim günü eksiği olanlar, doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, düzenlediği basın toplantısında ilk işlerinin EYT yasa teklifi olduğunu açıkladı. Elitaş, dört maddeden oluşan EYT yasa teklifi için “Salı günü (bugün )bitirebiliriz. Olmazsa en geç çarşamba günü çıkar” mesajı vermişti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir