Gözler kritik üçüncü toplantıda!

Gözler kritik üçüncü toplantıda!
Gözler kritik üçüncü toplantıda!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücret zammı 7 milyondan fazla çalışanın yanı sıra dolaylı olarak tüm çalışan vatandaşların maaşının yeniden belirlenmesini sağlayacak. İlk iki toplantısını gerçekleştiren komisyon üçüncü asgari ücret toplantısını 20 Aralık’ta saat 14:00’te gerçekleştirecek. Asgari ücretin ortaya çıkması beklenen toplantıda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ pazarlığın 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını istiyor, TİSK ise asgari ücret işveren desteğinin 2023’te de sürdürülmesini talep ediyor.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonun üçüncü toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Asgari ücret konusunda da son gelişmeleri paylaşan Bakan Bilgin, “Önümüzdeki salı günü tekrar Asgari Ücret Komisyonu toplanacak. Bu toplantıda asgari ücretin müzakeresinde bir uzlaşmaya varılacağını umuyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı ziyaretinde konuştu.

Asgari ücret ve EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusunda da son gelişmeleri paylaşan Bakan Bilgin, “Önümüzdeki salı günü tekrar Asgari Ücret Komisyonu toplanacak. Bu toplantıda asgari ücretin müzakeresinde bir uzlaşmaya varılacağını umuyorum” dedi.

Bakan Bilgin, “İşverenlerimizin ve işletmelerimizin ödeyebileceği bir ücret seviyesi olmasını istiyoruz. İşletme olmazsa, işveren olmazsa işçi olmaz. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de bu uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız” diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 20 Aralık Salı günü yapılacak.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yeni yılda uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki üçüncü toplantının saati 14:00 olarak belirlendi.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir