Konutta yeni zam endişesi

Konutta yeni zam endişesi
Konut
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katma Değer Vergisinde (KDV) yapılan yeni düzenlemeyle, 150 metrekarenin altındaki konutlarda yüzde 1 KDV uygulaması kaldırıldı. 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan KDV’de ise kademelendirme yapıldı. Yeni düzenlemenin vatandaşın konuta erişimini ve fiyatları nasıl etkileyeceğini vergi uzmanları ile sektör temsilcileri anlattı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Katma Değer Vergisinde (KDV) uygulanacak indirimlerin biri de konut satın alacakları ilgilendiriyor. Ancak yapılan indirimin, özellikle büyükşehirlerde yaşamayan orta gelirli vatandaşa yeni vergi yükü getireceği, bununla da sınırlı kalmayıp konut fiyatlarında yeni zamlara neden olabileceği endişeleri var.

Büyükşehirler dışındaki yerlerde 150 metrekarenin altındaki tüm konutlar için yüzde 1 KDV uygulanıyordu.

Hafta başında Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe giren KDV indirimlerine göre, 150 metrekarenin altındaki konutlarda yüzde 1 KDV uygulaması kaldırıldı. Artık 150 metrekarenin altındaki konutların tamamı yüzde 8 KDV’ye tabi tutulacak.

Bu durumdan İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde satılan 150 metrekare altı evlerin etkilenmeyeceği belirtiliyor. Çünkü arsa birim metrekare değerine göre değişen vergileme söz konusu olduğu ve bu illerde arsa değeri daha yüksek olduğu için, söz konusu illerdeki 150 metrekare altı evler için yüzde 8 KDV uygulanabiliyordu.

Ancak büyükşehirde yaşamayan ve daha önce yüzde 1 KDV’ye tabi tutulan vatandaşa ise yüzde 7’lik vergi yükü gelmiş olacak.

Yeni düzenlemeyle, 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan KDV’de ise kademelendirme yapıldı.

Yeni düzenleme öncesi 150 metrekareden büyük konutlar için sadece yüzde 18 KDV uygulanırken, artık bu konutların 150 metrekareye kadar kısmı için yüzde 8, 150 metrekareyi aşan kısmı için ise yüzde 18 KDV uygulanacak. Dolayısıyla söz konusu ‘KDV indirimi’, üst gelir grubuna hitap eden 150 metrekare üstü evler için geçerli olacak.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir