Dolar 8.45’in altını gördü!

Dolar/TL 19 seviyesinden işlem görüyor
Dolar/TL 19 seviyesinden işlem görüyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk lirası geçen hafta PPK sonrası başladığı düşüş hareketini yeni haftanın ilk gününde de sürdürüyor. Dolar/TL 8,45’in altını test ederken euro/TL de 10 TL’nin altını gördü.

Döviz kurları yeni haftaya düşüşle başladı. Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit tutması ve önümüzdeki dönem için de faiz indirimi mesajı içermeyen PPK metni ardından düşmeye başlayan dolar/TL, 8,45’in altını gördü.

Günün ilk bölümünde 8,44’e çekilen dolar/TL öğleden sonra 8,47 seviyelerinde dengelendi. Euro/TL de ağustos ayının ilk günlerinin ardından bir kez daha 10 seviyesinin altına indi. Euro/TL gün içerisinde en düşük seviye olarak 9,5554’ü gördü.

Dolar/TL enflasyonun politika faizi düzeyine yaklaşması ve bu yükselişe rağmen Erdoğan’ın düşük faiz çağrısını tekrarlaması ardından 8,3’ten 8.68’e kadar yükselmiş PPK kararı ardından ise 8,5’ye doğru gerilemeye başlamıştı.

Yatırımcılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin önümüzdeki dönemde düşeceğine yönelik açıklamasının ardından TCMB’nin bu ay olmasa da önümüzdeki ay ya da aylar için metin değişiklikleri ile bir indirim mesajı verip vermeyeceğini izliyordu. Ancak geçen hafta TCMB bu çağrıya rağmen PPK’da indirim mesajı vermedi.

Dolar Endeksi’ndeki gerilemenin de desteğiyle geçen hafta 8,50’nin altını test ettikten sonra 8,51’in hemen üzerinde haftayı noktalamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir