1. Haberler
  2. Gündem
  3. İstanbul Havalimanı metrosu 4 ay içinde açılacak

İstanbul Havalimanı metrosu 4 ay içinde açılacak

İstanbul Havalimanı metrosu 4 ay içinde açılacak
Havalimanı Metrosu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Havalimanı metrosu 4 ay içinde açılacak

İlk etap yaza hazır. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “31,5 kilometrelik Halkalı-İstanbul Havalimanı hattımızda yüzde 87 ilerleme kaydettik. Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı arasındaki bölümü 4 aya açmayı planlıyoruz” dedi.

LEVENT 35 DAKİKA

37,5 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattının yüzde 98, 31,5 kilometrelik Halkalı-İstanbul Havalimanı hattının ise yüzde 87’si tamamlandı. Bununla birlikte Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy, Eyüp, Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş bu metro hatlarıyla birbirine bağlanacak. Eyüp-İstanbul Havalimanı arasındaki bölümü 4 ay içinde, Gayrettepe-Kağıthane bölümünü de yıl sonuna kadar halkımızın hizmetine açmayı hedefliyoruz.” Karaismailoğlu, hattın işletmeye açılmasıyla İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den 24 dakikada, Göktürk’ten 12 dakikada, Esenler’den 45 dakikada, Taksim’den 41 dakikada, Zincirlikuyu’dan 33 dakikada, 4. Levent’ten 35 dakikada ulaşılabileceğini bildirdi.

İstanbul Havalimanı Metro Haritası

“Kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinin kazandırdığına” bir kez daha dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Antalya Havalimanı projesinin Hazine’ye 765 milyon euro yatırım, 8 milyar 555 milyon euro da kira bedeli kazandıracağını söyledi. Karaismailoğlu ayrıca kısa süre önce hizmete aldıkları Tokat Havalimanı ile kentin ticaretinin, istihdamının ve kalkınmasının önünü açtıklarını sözlerine ekledi.

Metro araçlarının yüzde 60’ı yerli üretim

Bakan Karaismailoğlu, havalimanı metro araçlarındaki yerlilik oranını yüzde 60 olarak belirlediklerini, ilk defa bu projede yerli motora sahip metro trenlerinin kullanılacağını, tren sinyalizasyon ve arayüz çalışmalarının yerli imkanlarla hayata geçirileceğini, ilk kez yerli elektrik sistemleri ve bataryalara sahip olunacağını anlattı. Sinyalizasyon sistemlerinde de ilkleri yaşatacaklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Havalimanı metro hatlarımızda, ilk defa yerli imkanlarla geliştirilen sinyalizasyon sistemlerini kullanıyoruz. Sinyalizasyonla ilgili sahada yazılım, donanım test ve montajları tamamlandı. Kontrol merkezi ile trenler arasında haberleşme test ve güvenlik kontrollerinde son aşamaya geldik” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir