1. Haberler
  2. Gündem
  3. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT ile ilgili açıklama yaptı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT ile ilgili açıklama yaptı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT ile ilgili açıklama yaptı
TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT ile ilgili açıklama yaptı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile ilgili bir açıklama geldi.

İSK Başkanı Özgür Burak Akkol, EYT ile ilgili “Uzun yıllardır bu düzenlemeyi bekleyen arkadaşlarımızın emekli maaşlarını almasını işverenlerimiz de destekleyecektir” dedi. Ancak Akkol, ‘bir tarafın beklentilerini karşılarken diğer tarafa ciddi yükler getirmeyen’ bir düzenleme talep ettiklerini bildirdi.

“Uzun yıllardır bu düzenlemeyi bekleyen arkadaşlarımızın uygun koşullarda emekli maaşlarını almasını işverenlerimiz de destekleyecektir” diyen Akkol, düzenlemeye yönelik endişelerini dile getirdi.

“Uygulamanın işletmelerimizin küresel rekabetçiliğini etkileyecek birçok sonucu ve yıllara yayılabilecek çeşitli istenmeyen etkileri de olacak” diyen Akkol, şöyle dedi:

“Emekli olup çalışmaya devam edecek çalışma arkadaşlarımız için sosyal güvenlik destek primlerindeki işveren maliyetleri artışı kaynaklı uzun vadeli maliyet etkileri ortaya çıkabilir.

Bu konuda işverenler üzerindeki artan yüklerin sağlanacak teşvik ve kolaylıklarla hafifletilmesini, düzenlemenin tüm bu faktörleri gözetecek şekilde hayata geçmesini önemli görüyoruz.

Devletimizin hem çalışanı hem işvereni gözeten destek ve teşvikleri en uygun şekilde uygulamaya alacağına inanıyoruz.”

Akkol, TİSK olarak, olası bir düzenlemenin hayata geçmesinin etkilerini somut bulgu, veri ve tespitlerle incelediklerini aktardı.

“EYT’lilerin beklentilerini gözetirken diğer yandan çalışma hayatının olası bir düzenlemede nasıl etkileneceğini ortaya koyan derinlemesine bir çalışmamız var” diyen Akkol, bu konuda birçok temasta bulunduklarını ve çalışmalarını bakanlık ile de paylaştıklarını anlattı.

“Tüm tarafların konudan beklentilerini karşılayacak, bir tarafın beklentilerini karşılarken diğer tarafa ciddi yükler getirmeyecek şekilde tasarlanmış ideal bir çözümün üretileceğine olan inancımız tam” diyen Akkol, “Düzenlemenin ideal bir yöntemle devreye alınmasının kamu, işçi ve işveren için kıymetli bir gelişme olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Akkol, önemsedikleri bir diğer konunun da nitelikli işgücünün çalışma hayatında devamlılığın sağlanması olduğunu aktardı.

Her 4 işletmeden 3’ünün halihazırda nitelikli işgücüne erişim sorunu yaşadığını bildirdiğini aktaran Akkol, “Erişimin daha da zorlaşmaması kritik” dedi.

“Bu nedenle, EYT’li çalışanlardan emekli maaşlarını alırken mevcut işlerinde devam etmek isteyenler için çözüm üretilmesi birçok sektör ve işletme için önem taşıyor” diyen Akkol, şöyle devam etti:

“Ayrıca hep gündeme getirdiğimiz üzere güvenceli esnek çalışma yöntemlerinin yaygınlaştırılmasının daha da önem kazanacağı görüşündeyiz. Nitelikli çalışan açığı kaynaklı etkilerinin yaşanmaması için bu çözümlerin kritik olduğunu düşünüyoruz.”

Olası EYT düzenlemesine paralel olarak kayıt dışı ile mücadelenin de önem kazanacağını kaydeden Akkol, “Kayıt dışı istihdam artışının önüne geçmek için bütüncül önlemler alınması gerektiğini her fırsatta ifade ediyoruz” dedi.

“Yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren kayıtlı ve örgütlü işletmeleri desteklemek önem kazanıyor” diyen Akkol, “Bu işletmeleri olumlu şekilde ayrıştıracak somut uygulamaların hayata geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Akkol, şöyle devam etti: “TİSK olarak ülkemize, işletmelerimize ve çalışanlarımıza katkı sunacak her adım için elimizi taşın altına koyacağımızı ifade ediyoruz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir