1. Haberler
  2. İş Dünyası
  3. Ali Koç, 92. yaş hediyesi olarak Rahmi Koç’un Anamorfoz’unu yaptırdı.

Ali Koç, 92. yaş hediyesi olarak Rahmi Koç’un Anamorfoz’unu yaptırdı.

Ali Koç, 92. yaş hediyesi olarak Rahmi Koç'un Anamorfoz'unu yaptırdı.
Rahmi Koç, Anamorfoz Portre, Patrik Prosko
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan vekili Ali Koç, aylar süren bir çalışma sonucunda 60 farklı kategoride 539 eşya bir araya getirilerek sanat harikası Atatürk Anamorfozu oluşturan Çekyalı sanatçı Patrik Prosko’ya doğum günü hediyesi olarak babası Rahmi Koç’un anamorfozunu yaptırdı. 9 Ekim’de 92’inci yaşına girmeye hazırlanan Rahmi Koç’a da hediye olarak sunulacak olan ve  913 nesneden oluşan eser, Rahmi Koç Müzesi’ne sergilenecek.
Çekyalı heykeltıraş Prosko, “Bir Koleksiyonerin Görsel Biyografisi” adlı eserinde 22 ana temadan 913 adet obje kullandı. 3 aylık bir süre içinde hazırlanan eserde, Rahmi Koç’un koleksiyonerlik ve müzecilik alanlarındaki yönelimleri dikkate alınarak, müzelerindeki seçkin koleksiyonlardan parçalar kullanıldı.
Rahmi Koç, Anamorfoz Portre
Eserde kullanılan parçaların her biri duayen işadamının kişilik özelliklerini, alışkanlıklarını, merak ve tutkularını sembolize ediyor. Aynı zamanda bu parçaların ışık, gölge, renk ve yansıma gibi unsurları, portrenin final görüntüsünü oluşturuyor.

İstanbul, Ankara ve Ayvalık’ta bulunan 913 eşya, Rahmi Koç’un hem kişisel hayatını hem de Türk sanayisine yaptığı önemli etkileri sembolize ediyor.

İçinde Rahmi Koç’un müzede sergilenen eşyaları da bulunuyor. Dikiş makinelerinden tekne dümenlerine, şapkalardan otomobil parçalarına kadar her şey Rahmi Koç’un 91 yıllık hayatının da bir özeti.

Patrik Prosko, Rahmi Koç, Anamorfoz Portre

Ali Koç’un isteği üzerine Prosko tarafından yaratılan 9 Ekim’de 92’inci yaşına girmeye hazırlanan Rahmi Koç’a da hediye olarak sunulacak olan  anamorfoz portre, Rahmi M. Koç Müzesi’nde yerini aldı.

Atatürk Anamorfozu oluşturmuştu.

Atatürk Anamorfoz Portre, Rahmi M. Koç Müzesi, Temmer, Rüstem Çetinkaya, Ali Koç, Patrik Prosko

Patrik Prosko, farklı parçaların birleşmesiyle oluşturulan anamorfoz portrelerinin en tanınan sanatçılarının başında geliyor.

Türkiye’nin en önemli mermer üreticilerinden Temmer Marble’in patronu olan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya, Çekyalı sanatçı Patrik Prosko ile aylar süren bir çalışma sonucunda 60 farklı kategoride 539 eşya bir araya getirilerek sanat harikası Atatürk Anamorfozu oluşturmuştu.

Prosko, Atatürk’ün hayatını okudu, araştırdı. Yaptığı devrimler hakkında bilgi sahibi oldu. Ardından Türkiye’nin değişik kentlerinde Atatürk’ün hayatına dokunmuş eşyalar üzerine çalışmalar başlatıldı.

Gezilmedik antikacı bırakılmadı. 7 ayın sonunda 60 farklı kategoride 539 eşya bir araya getirilerek sanat harikası Atatürk Anamorfozu oluşturuldu. Sosyal medyada 100 milyondan fazla etkileşim alarak bir anda gündem olan Anamorfoz, yurtdışında da ilgiyle takip edildi. 29 Ekim’de de Rahmi Koç Müzesi’ne gelen Atatürk Anamorfozu’nu görmek için binlerce kişi uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan vekili Ali Koç da  Çekyalı sanatçı Patrik Prosko’ya Rahmi Koç’un 913 nesneden oluşan anamorfozunu hazırlarak sürpriz yapmış.

Atatürk Anamorfozu İstanbul Yeni Havalimanı’nda sergilenecek. 

Atatürk Anamorfoz Portre, Temmer, Rüstem Çetinkaya, Patrik Prosko

Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenen Atatürk Anamorfozu, Ağustos ayında tekrar ilk gösterildiği yer olan İzmir Fuarı’na gidecek.

Ardından da Türkiye’nin dünyaya çıkış kapısı olan alanında dünyanın en büyüğü İstanbul Yeni Havalimanı’nda sergilenecek.

Yakın zamanda yurtdışına gidecek aralarında yabancıların da olduğu yolcuları, dış hatlar terminaline konulacak bu eşsiz eser uğurlayacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir