1. Haberler
  2. İş Dünyası
  3. Türkiye’nin en zengin 2. ismi olan Cemil Kazancı, Rahmi Koç’u geride bıraktı

Türkiye’nin en zengin 2. ismi olan Cemil Kazancı, Rahmi Koç’u geride bıraktı

Türkiye'nin en zengin 2. ismi olan Cemil Kazancı, Rahmi Koç'u geride bıraktı
Cemil Kazancı, Kazancı Holding, Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Forbes tarafından yayınlanan “Dünyanın en zengin insanları” listesinin Türkiye bölümü güncellendi. Listede dikkat çeken bir çıkış yapan Türk iş adamı, 2024 yılında servetini ikiye katlayarak Türkiye’nin en zengin 2. ismi oldu ve birçok milyarderi geride bıraktı.
Pandemi döneminde ekonomide yaşanan dönüşüm, Türkiye’deki milyarderlerin servetini dolar bazlı olarak aşağı çekerken, 2024 yılına Türk milyarderler yükselişle merhaba dedi.

Geçtiğimiz yıl Forbes tarafından yayınlanan “Türkiye’nin en zengin insanları” listesinde birinci olan İbrahim Erdemoğlu’nun SASA hisselerinde yaşanan düşüş sonrası servetinin yarısını kaybetmesi, yeni iş insanları için büyük bir çıkışa neden oldu.

Servetini bir yılda iki katın üzerinde artırdı

Anlık olarak değişikliklerin yayınladığı listede son dönemin en çarpıcı çıkışı ise Kazancı Holding ve Aksa Enerji’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini yürüten Cemil Kazancı’dan geldi.

Türkiye’nin en zengin 2. ismi oldu

Ali Koç, Cemil Kazancı

Forbes verilerine göre geçtiğimiz yılı 1.6 milyar dolarlık serveti ile kapatan Kazancı, 2024 yılının ilk çeyreği tamamlanmadan servetini 3.5 milyar dolara yükseltmiş durumda.

Kısa sürede varlıklarını iki katın üzerinde değerlendiren Kazancı, yaşadığı yükselişle Türkiye’nin en zengin 2. insanı haline geldi.

Kazancı’nın önünde yer alan isim ise, 5.1 milyar dolarlık servetiyle listenin tepesinde olan Murat Ülker oldu.

Aynı zamanda 3.5 milyar dolarlık serveti ile İpek Kıraç, ikincilik unvanını Kazancı ile paylaşıyor.

Rahmi Koç’u bile geri̇de bıraktı

Rahmi M. Koç, Dünya Bebekleri, Rahmi M. Koç Müzesi, Oyuncak

Zenginler listesinde en dikkat çeken isimlerden biri de 93 yaşındaki Rahmi Koç oldu. Halihazırda 3.1 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 5. insanı konumunda bulunan Koç, Kazancı’nın hızlı yükselişi sonrası bir basamak aşağı gerilemiş oldu.

CEMİL KAZANCI KİMDİR?

Cemil Kazancı, çalışma hayatına aile şirketlerinde başlamıştır.

İlk olarak jeneratör üretim ve satış alanında yöneticilik görevlerinde bulunan Kazancı, daha sonra Grubun enerji alanındaki faaliyetlerini büyütmek ve elektrik enerjisi üretmek amacıyla, 1997 yılında faaliyete geçen Aksa Enerji’nin kuruluşunda aktif rol almıştır.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO görevlerinin yanı sıra Kazancı Holding’de Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Grup şirketlerinde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir