Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü'nün sahibi oldu.
Prof. Dr. Uğur Şahin, Dr. Özlem Türeci, Bülent Eczacıbaşı, Nejat Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 1959 yılında tıp alanında başlattığı ödüllendirme ve destek geleneğinin 62. yılında, Tıp Onur Ödülü’nün sahibi, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci oldu.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, 2019 yılının son aylarında başlayıp hızla tüm dünyaya yayılarak milyonlarca insanın hastalanmasına ve yüz binlercesinin ölümüne neden olan SARS-COV-2’ye karşı, bir yıldan daha kısa sürede etkili ve güvenilir bir aşı geliştirerek tıp tarihinde kayda değer bir başarıya imza atmaları nedeniyle Tıp Onur Ödülü’ne layık görüldüler.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri Bilimsel Değerlendirme Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucunda 2021 Tıp Bilim Ödülü ise, immünoloji alanında birçok önemli buluşun sahibi bir bilim insanı olan ve Swiss Institute of Allergy and Asthma Research’de 2003 yılından beri İmmün Regülasyon Bölüm Başkanı olarak çalışan Prof. Dr. Mübeccel Akdiş’e verilirken, Tıp Teşvik Ödülü’nü Prof. Dr. Elif Çadırcı, Bilimsel Araştırma Destek Ödülü’nü Doç. Dr. Özgür Kütük, Tıp Öğrencileri Proje Ödülü’nü de Bengisu Karaköse kazandı.

Kazananlara ödüllerini Bülent Eczacıbaşı ile kızı Esra Eczacıbaşı takdim etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir