Beşiktaş’a BJK Fan Token’dan 50 Milyon Dolar geliyor

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakipleri belli oldu
Beşiktaş, UEFA, Şampiyonlar Ligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş Yönetimi, BJK Fan Token’la kulübe müthiş bir gelir kazandırmaya hazırlanıyor.Beşiktaş Yönetimi, BJK Fan Token’la kulübe müthiş bir gelir kazandırmaya hazırlanıyor. Başkan Ahmet Nur Çebi BJK Fan token için sektörün önemli aracı kurumu Bitci.com’la anlaşmaya vardı.

Gelecek ay yapılacak halka arzdan Beşiktaş’ın kasasına 50 milyon doların üstünde parayı kasasına koyması hedefleniyor. 

Kartalhaber.com sitesinin haberine göre dernek ve taraftar temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Ahmet Nur Çebi, “Beşiktaş tarihinin en önemli anlaşmasına imza atmak üzereyiz. Bitci.com dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi. Sözlerin ve taraftarlarımızın desteğiyle çok büyük bir geliri kasamıza koyup Beşiktaş’ı dünya kulübü haline getirmek istiyoruz” dedi.

FAN Token nedir? 

Spor endüstrisi her gün büyürken yeni gelir kaynakları yaratıyor. Son dönemlerde özellikle de futbolun en önemli ve gelişen gelir kaynağı Fan Token’lar oldu.Son 2 yılda Fan Token’lar spor ekonomisine 200 milyon dolarlık (yaklaşık 1.6 milyar lira) kaynak sağladı.

Spor dünyasında maç günü ve ticari gelirler gibi ana gelirler büyük kayba uğrarken adeta Fan Token’lar kulüplere adeta can simidi oldu.

10 milyar dolara çıkabilecek potansiyel

Söz konusu gelir sadece bir marka tarafından yaratılan değer. Dijital varlıklar içinde yer alan Fan Token’ların yaratıcısı Socios.com, 60’ın üzerinde global partneriyle sadece 2 yılda 200 milyon dolarlık kaynağı oluşturdu. Socios.com Fan Token ekosisteminin mevcut piyasa değerinin 500 milyon doların üzerinde olduğu belirtildi. CEO Alexandre Dreyfus’a göre önümüzdeki yıllarda, bu değerin 10 milyar dolara ulaşma potansiyeli bulunuyor.

Fan Token’larda Avrupa önde gidiyor

Socios.com uygulamasını indirip Fan Token alanların coğrafi açıdan dağılımına bakıldığında  %71 ile birinci basamakta  Avrupa yer alıyor. Onu Orta Doğu ve Kuzey Afrika takip ediyor. Ancak Amerika Kıtası ve ülke bazlı Rusya’daysa yukarı doğru dikkat çekici bir yükseliş görülüyor.

Fan Token alanların yüzde 45’i 25-34 yaş arasıYaş açısında bir inceleme yapıldığındaysa Fan Token alarak sevdikleri ve destekledikleri kulüplerle etkileşim kuranların yüzde 45’i 25-34 yaş aralığında bulunanlardan oluşuyor. 18-24 yaş arasındaki yer alan ve Z kuşağı olarak adlandırılan kitleyse yüzde 25 ile ikinci sırada. Z kuşağının dijital varlıklara ilgisinin her geçen gün yükleceği de görülüyor.

En hızlı büyüyen pazarlardan biri de Türkiye

Socios.com ekosistemine Türkiye’den önce 2019 yılında Galatasaray girmişti. Ardından  Trabzonspor, Medipol Başakşehir,  Göztepe ve Aytemiz Alanyaspor bu sisteme dahil oldu. Dün halka arz edilen Altay Fan Token da büyük ilgi gördü.

Socios.com Türkiye Direktörü Altuğ Öztürk, önümüzdeki günlerde yeni Türk kulüpleriyle işbirliği duyuraları yapacaklarını vurgulayarak, “Türkiye, bu anlamda son derece potansiyeli olan ve hızlı büyüyen bir pazar. İlerleyen dönemlerde fan tokenlar tıpkı bilet ve kombine gelirleri gibi futbol kulüplerinin en büyük gelir kalemlerinden biri olacak. Gidişat bunu gösteriyor” dedi.

1 milyon kullanıcıya ulaştı

Socios.com, Türkiye dışında FC Barcelona, Paris Saint-Germain, Juventus, AC Milan, Atletico Madrid, Manchester City, Inter Milan, Arsenal, Everton, Arjantin ve Portekiz Milli Futbol Takımı ile de futbol dünyasında yer alıyor. Socios.com futbolun dışında Formula 1, NBA, UFC gibi elit spor organizasyonlarına partnerlik yapıyor. 30 farklı ülkede 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşan Socios.com, dijitalin spor endüstrisi ile iş birliğinin en çarpıcı örneklerinden biri oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir