1. Haberler
  2. Spor
  3. Ukrayna’nın İran’ı Dünya Kupası’ndan men edin talebi

Ukrayna’nın İran’ı Dünya Kupası’ndan men edin talebi

Ukrayna'nın İran’ı Dünya Kupası’ndan men edin talebi
2022 Katar Dunya Kupası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20 Kasım’da başlayacak olan Katar 2022 Dünya Kupası öncesi Ukrayna’dan sürpriz bir başvuru geldi. İran’ın men edilmesi için FIFA’ya başvuran Ukrayna, kendilerinin turnuvaya alınmasını istedi.

Ukrayna Futbol Federasyonu, İran’ın Katar’daki DünyaKupası’ndan men edilmesi için FIFA’ya başvurdu.

İran, Ukrayna’nın işgaline yardımcı olmak için Rusya’ya silah tedarik etmek ve FIFA’nın insan hakları ve ayrımcılıkla mücadele konulu tüzüğünün 3. ve 4. maddelerini ihlal etmekle suçlanıyor.

Ukrayna Futbol Federasyonu, Pazartesi öğleden sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İran’daki insan hakları ihlallerinin FIFA tüzüğünün ilke ve normlarını ihlal edebilecek sistematik tezahüratları hakkındaki medya bilgileri dikkate alınmalı. İran’a yaptırım uygulanmasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nin 22.31 sayılı kararını ve İran’ın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yardım ettiğini göz önünde bulundurarak, İran Milli Takımı’nın 2022 Dünya Kupası’ndan ihraç etmesini öneriyoruz.”

“İRAN’I MEN EDİN, BİZİ ALIN”

Bu itiraz, Shakhtar Donetsk CEO’su Sergei Palkin’in de İran’ın turnuvadan ihraç edilmesini ve yerine Ukrayna’nın alınmasını istemesinden birkaç gün sonra yapıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, bu ayın başlarında Rus ordusu tarafından konuşlandırılan İran yapımı ‘kamikaze’ İHA’lar tarafından vuruldu. Ukrayna Devlet Başkanı Voldymyr Zelensky, yedi İHA’nın vurulduğunu söylerken, ABD, İran’ın Rus işgali altındaki Kırım’da askeri uzmanlar görevlendirdiğini söyledi.

İLK MAÇ İNGİLTERE’YLE

Asya Elemeleri’ndeki grubunu birinci sırada bitiren İran, Katar’daki Dünya Kupası’na bilet alırken, Ukrayna haziran ayındaki Play-Off mücadelesinde Galler’e yenilerek turnuvaya katılma hakkını kazanamadı.

İran, B Grubu’ndaki ilk maçında, 21 Kasım’da İngiltere ile karşılaşacak. İran’ın diğer rakipleri Galler ve ABD.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir