1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Metaverse Dünyasında Yerli Bir Başarı Hikayesi Akıllı Kitap Projesi!

Metaverse Dünyasında Yerli Bir Başarı Hikayesi Akıllı Kitap Projesi!

Metaverse Dünyasında Yerli Bir Başarı Hikayesi Akıllı Kitap Projesi!
Metaverse Dünyasında Yerli Bir Başarı Hikayesi Akıllı Kitap Projesi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı Kitap Projesi ile tüm akıllı cihazlar ve VR gözlükleri kullanan okurlar, yazarları yakından görüyor sesli, e-kitap okuyor ve 6 dilde hizmetlere ulaşabiliyor, yapay zeka ile birçok süreci deneyimliyorlar.

Akıllı Kitaplar ile kullanıcılar belediyelerden veya kütüphanelerden aldıkları dijital üyelikleri sayesinde tarihi yazarları karşısında görüyor, onlar ile konuşuyor, kitapların ve hayatlarını yakından görüyorlar. Akıllı Kitaplarda yazarların kitaplarını okuma, sesli olarak dinleme dışında ”Metaverse Kültür Merkezi” sayesinde toplamda 20 saati geçen Satranç, Osmanlıca, Beden Dili ve Diksiyon Eğitimi de ücretsiz alınıyor. Sistemin bir diğer ve üçüncü özelliği ise ”Metaverse Resim Galerisi” sayesinde dünyanın en meşhur tablo ve resimlerini yapay zeka ile içerisindeymiş gibi görüp, dinleyebilmek.

Dünya’da ilk kez yerli yazılımcı ve yayıncılar tarafından geliştirilen Akıllı Kitap Projesi sayesinde artık okurlar, dijital üyelikleri ile yazarları yakından görebildiği, onlarla konuşabiliyor ve kitaplarını okuyup, isterlerse sesli olarak dinleyebiliyorlar. Artık Okurlar; yazarların, hayatlarına dair nesneleri, yapıları ve anları 3 boyutlu olarak VR teknolojisi sayesinde yakından görebiliyor. Sistem içerisine giren kullanıcılar isterlerse burada özel hocalar tarafından hazırlanan eğitimleri izleyebiliyor ve resim galerisi sayesinde dünyaca meşhur birçok resmi yapay zeka sayesinde o resimlerin içerisindeymiş gibi gerçekçi bir şekilde deneyimleyebiliyorlar.

Yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veren Akıllı Kitap Projesi ile gençler belediye veya kütüphanelerden aldıkları bir referans kodu sayesinde sistemin tüm eğitici ve yenilikçi özelliklerini sınırsız kullanabiliyorlar. Telefon doğrulaması ve kişiye özel üyelikle çalışan sistem aynı zamanda kurumlara raporlama yaparak istatistikleri ilgili birimler ile paylaşıyor.

 

Hedefimiz Sayısı Milyonu Bulan Dünya Kütüphanelerine Hizmet Vermek

Akıllı Kitap Teknolojisinin modelleme, çeviri, editörlük, yazılım gibi süreçleri 3 yıllık bir AR-GE çalışması ile meydana geldiğini vurgulayan Setyay Bilişim Firmasının kurucusu Mehmet Gaygusuz; Şu anda VR gözlüklerde ve Metaverse ortamında kitap okunabilen, yazarları görebildiğiniz, çeşitli eğitimler aldığınız ve bunu sanatla birleştirebildiğiniz bir uygulama Amerika veya İngiltere’de bulunmuyor. Projemizi geliştirirken Kütüphaneler, Kültür Bakanlığı, Gençlik Merkezleri ile istişarelerde bulunup fikirlerini aldık. Özellikle gençlere edebiyatı, eğitim ve kültür sanatı daha cazip kılmak ve kullanışlı bir sistem oluşturmak istedik. Projemizi çeşitli halk kütüphanelerinde, üniversite ve akademilerde ön kullanımlara açarak tüm süreçte okurların, gençlerin fikirlerini aldık. Türkiye’de 1.000’den fazla belediye ve halk kütüphanesi bulunuyor. Amacımız teknolojimizi uygun bir fiyatlandırma politikası ile tüm Türkiye’nin hizmetine sunmak ve Dünya’da bu alanda öncü olmak. Yapılan araştırmalar dünyadaki kütüphane sayısının 1.000.000’dan fazla olduğunu gösteriyor. Sistemimiz şu anda 6 yabancı dili destekliyor. Eğer ülkemizde projemiz başarılı olursa hedefimiz tüm dünya kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile buluşturarak bu alanda ülkemizin bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmak ve ülkemizi metaverse dünyasında başarılı bir şekilde temsil edebilmek.

Yazarlar, Yazılımcılar, Çevirmenler ve Psikologlar ile 3 Yıl Süren Bir AR-GE SÜRECİ

Akıllı Kitap Teknolojisinin modelleme, çeviri, editörlük, yazılım gibi süreçleri 3 yıllık bir AR-GE çalışması ile meydana geldiğini vurgulayan Setyay Bilişim Firmasının kurucusu Mehmet Gaygusuz; Şu anda VR gözlüklerde ve Metaverse ortamında kitap okunabilen, yazarları görebildiğiniz, çeşitli eğitimler aldığınız ve bunu sanatla birleştirebildiğiniz bir uygulama Amerika veya İngiltere’de bulunmuyor. Projemizi geliştirirken Kütüphaneler, Kültür Bakanlığı, Gençlik Merkezleri ile istişarelerde bulunup fikirlerini aldık. Özellikle gençlere edebiyatı, eğitim ve kültür sanatı daha cazip kılmak ve kullanışlı bir sistem oluşturmak istedik. Projemizi çeşitli halk kütüphanelerinde, üniversite ve akademilerde ön kullanımlara açarak tüm süreçte okurların, gençlerin fikirlerini aldık. Türkiye’de 1.000’den fazla belediye ve halk kütüphanesi bulunuyor. Amacımız teknolojimizi uygun bir fiyatlandırma politikası ile tüm Türkiye’nin hizmetine sunmak ve Dünya’da bu alanda öncü olmak. Yapılan araştırmalar dünyadaki kütüphane sayısının 1.000.000’dan fazla olduğunu gösteriyor. Sistemimiz şu anda 6 yabancı dili destekliyor. Eğer ülkemizde projemiz başarılı olursa hedefimiz tüm dünya kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile buluşturarak bu alanda ülkemizin bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmak ve ülkemizi Metaverse dünyasında başarılı bir şekilde temsil edebilmek

Akıllı Kitap Projesi bugüne kadar görülmemiş bir şekilde edebiyatı, tarihi yazarları, onların hayatlarını Metaverse ortamında kişiye özel olarak sunuyor. Sistemde kitaplar okunup, dinlenebilirken aynı zamanda yapay zeka çeviri sistemi, çeşitli eğitimler ve dünyaca ünlü resimlerin yer aldığı bir adet galerileri bulunuyor. Sistem tüm akıllı telefonlardan, bilgisayarlardan da erişebilmesi nedeni ile VR Gözlüğü olmayan kullanıcılarında erişebileceği şekilde tasarlandı. Kullanıcılar uygulamasız bir şekilde sadece referans kodları ile web sitemizden kayıt olabiliyor ve tüm sistemi buradan hızlıca kullanabiliyorlar. Ayrıca www.setyay.com adresinde kullanım kılavuzu da yer almakta.

Hakkında Anadolu Ajansı, TRT, Milliyet vb gibi yerlerde hem röportaj hem de haberler yayınlanan ve Türkiye’nin En Genç Yayınevi Kurucusu ilan edilen Mehmet Gaygusuz, kendi yazdığı roman, şiir kitaplarını otostop ile şehirleri dolaşarak satmaya başladı. Son romanı İngilizce’ye çevrilerek ”Between Madness And Genius Muhittin” ismi ile ABD, Kanada gibi ülkelerde satışa sunuldu. Alanında uzman yazılımcı, editör ve psikologlardan oluşan proje ekimiz 2015 tarihinden bu yana yayıncılık alanında faaliyet göstermektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir