1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması başladı

AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması başladı

AB'nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması başladı
AB'nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları bugün itibarıyla başladı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin haziran ayında kabul ettiği, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağını içeren 6’ncı yaptırım paketi, geçiş sürecinin sona ermesiyle bugün uygulamaya girdi.

AB Komisyonu mayıs başında 6’ncı yaptırım paketini hazırlamıştı. Pakette, Rusya’dan ham petrol tedarikinin ve rafine ürün tedarikinin aşamalı olarak kaldırılması yer alıyordu. AB üyesi ülkeler petrol yasağı konusunda yoğun müzakereler yürüttü.

DRUZBA BORU HATTI YAPTIRIMLARDAN MUAF

En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru hatlarının yaptırım dışında tutulması yönünde revize edilmesiyle AB ülkeleri uzlaşı sağlayabildi. AB ülkeleri, anlaşma sağlayabilmek için Rusya’dan Avrupa’ya petrol taşıyan Druzhba boru hattını yaptırımlardan muaf tuttu.

AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının 3’te 2’sini deniz yoluyla, 3’te 1’i de boru hattıyla yapıyordu. Savaş öncesinde AB, tükettiği petrolün yaklaşık yüzde 25’ini Rusya’dan ithal ediyordu. Yaptırımla, AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına son verilmiş oldu.

AB ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolartavan fiyat uygulama kararı da bugün yürürlüğe girdi. Böylece, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir seviyede satılması durumunda, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık gibi çeşitli hizmetleri sunamayacak.

Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlem görmesi gerekecek.

TAVAN FİYAT 2 AYDA BİR YENİDEN BELİRLENECEK

Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ilave olarak yeni bir fiyat sınırlama mekanizması kurulması da söz konusu. Bu mekanizma, Rus petrolüne tavan fiyatın dünyapiyasasındaki fiyatların yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat 2 ayda bir yeniden değerlendirecek.

Rusya, dünya petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu yapıyor. Öte yandan, Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacağını açıklamıştı. AB ülkeleri, Rusya’dan kömür ithalatını da 10 Ağustos’ta yasaklamıştı. (AA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir