1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AK Parti’den Asgari Ücret Ara Zammı Açıklaması

AK Parti’den Asgari Ücret Ara Zammı Açıklaması

AK Parti'den Asgari Ücret Ara Zammı Açıklaması
AK Parti'den Asgari Ücret Ara Zammı Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücrete Ara Zam Var mı? AK Parti’den Son Dakika Açıklaması

Milyonlarca asgari ücretli çalışan, Temmuz ayında yapılması beklenen ara zam haberini büyük bir merakla bekliyordu. Siyasetin gündeminde önemli bir yer tutan bu konu hakkında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, önemli açıklamalarda bulundu. Dağ, “Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

Temmuz Maaş Zammı Beklentisi ve Açıklamalar

2024 yılının Temmuz ayında, memur ve emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranına göre yapılacak artış, asgari ücretle ilgili ara zam beklentilerini de gündemde tutuyordu. Ancak hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, asgari ücrete ek zam yapılmayacağını belirtmişti. Son olarak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada, Temmuz ayında asgari ücretle ilgili herhangi bir süreç yürütülmeyeceğini belirtti.

Dağ, “Covid’den sonra yaşadığımız süreçte asgari ücrette yıllık taraflar bir araya gelerek süreç yürütülüyordu. Asgari ücrette yılda 2 kez tarafları bir araya getirdik. Esas mücadelemiz enflasyonu düşürme noktasında. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı derseniz, olmayacak diyebilirim” ifadelerini kullandı.

CHP ve Türk-İş’ten Asgari Ücret Açıklamaları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmede, asgari ücretin artırılacağına dair bir izlenim edinmediğini belirtti. Karatepe, “Artırmayacağız’ da demedi ama benim edindiğim izlenim, asgari ücretin artırılması konusunda bir iradelerinin oluşmadığı yönünde” dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay ise asgari ücretle ilgili yaptığı çağrıda, “Enflasyonun durdurulması, asgari ücrette de iyileştirme yapılması lazım” demişti.

Yıl Sonu Asgari Ücret Tahminleri

2024 yılı sonuna kadar mevcut asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak kalması bekleniyor. Ancak yapılacak zam oranlarına göre bu rakam değişebilir. Mevcut asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda 5 bin 100 lira artışla 22 bin 102 lira, yüzde 40 zam yapılması durumunda 6 bin 800 lira artışla 23 bin 802 lira, yüzde 50 zam yapılması durumunda ise 8 bin 500 lira artışla 25 bin 503 lira olması bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir