1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Altın yükseldi

Altın yükseldi

Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor
Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar endeksi, 104,7 ile ağustostan bu yana en düşük seviyeye inerken, altının ons fiyatı dün yüzde 1,9 değer kazanarak ağustostan bu yana ilk kez 1.800 doların üzerine çıktı.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günkü açıklamaları risk iştahını artırsa da iş gücü piyasasına yaptığı vurgular nedeniyle bugün açıklanacak ABD’nin istihdam raporu öncesinde yatırımcılar temkinli hareket ediyor.

Küresel ekonomiye ilişkin enflasyon ve resesyon ikilemi devam ederken, ABD’de bugün yayımlanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

ABD’de resesyon fiyatlamaları 2000’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeyi sürdürüyor.

İMALATTA MAYIS 2020’DEN BU YANA İLK DARALMA

Dün ABD’de açıklanan verilere göre Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, yüksek borçlanma maliyetlerinin mal talebini baskılaması nedeniyle Mayıs 2020’den bu yana ilk defa daralmaya işaret eden 50 seviyesinin altında kaldı.

Ülkede kişisel gelirler, ekimde aylık yüzde 0,7 ve kişisel tüketim harcamaları da beklentiler dahilinde yüzde 0,8 artış kaydetti.

Söz konusu gelişmelerle ABD’de gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisinin arasındaki fark yaklaşık 75 baz puanla 2000’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ALTININ ONS FİYATI YÜZDE 1,9 DEĞER KAZANDI

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yüzde 80 ihtimalle bu ayki toplantıda 50 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali de yüzde 20 seviyesinde bulunuyor.

Powell’ın açıklamalarıyla gerileyen dolar endeksi, 104,7 ile ağustostan bu yana en düşük seviyeye inerken, emtia fiyatlarının zayıflayan dolarla birlikte yükseliş eğiliminde hareket ettiği görülüyor.

Buna göre, altının ons fiyatı dün yüzde 1,9 değer kazanarak ağustostan bu yana ilk kez 1.800 doların üzerine çıkarken, yeni günde tarım dışı istihdam verileri öncesi sınırlı satıcılı seyrediyor.

Dün, New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, S&P 500 yüzde 0,09 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,56 değer kaybetti, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,13 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne düşüşle başladı.

ECB’NİN 75 BAZ PUAN FAİZ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Avrupa’da enflasyonun uzun süre sonra yavaşlaması bölgeyi sınırlı da olsa rahatlatırken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ay 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ECB yetkilileri bölgede açıklanan enflasyon verilerinin ardından sözle yönlendirmelerde belirgin bir ton değişikliğine gitmezken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda şubattaki toplantıda faiz artırım hızının 50 baz puana gerileyebileceği öngörülüyor.

Dün açıklanan verilere göre, Almanya’da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, imalat sanayi PMI ise Almanya, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde sınırlı şekilde yükselse de ekonomik aktivitedeki daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Verilerin ardından Almanya’da DAX 40 endeksi 0,65, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,23 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 0,31 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,19 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

ÇİN’DE SÜREN SALGIN RİSK ALGISINI ARTIRIYOR

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin’de devam eden yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını risk algısını artırıyor.

Hükümetin giderek artan sosyal ve ekonomik sıkıntılara yol açan Covid-19 salgınıyla mücadele stratejisinde değişim işaretleri vermesi sıkıntıları nispeten yatıştırsa da, salgında vaka sayılarının hızla artması halinde yaşanabileceklere ilişkin belirsizlikler sürüyor.

Söz konusu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,7, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,6 geriledi.

KAVCIOĞLU’NUN MECLİS’TEKİ KONUŞMASI İZLENECEK

Yurt içinde dolar/TL dün yatay seyirle 18,6342’den kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6360’tan işlem görüyor.

TL’de 18.6 etrafındaki yatay seyir ikinci ayına girerken haftaya açıklanacak enflasyon verileri öncesinde bugün TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun mecliste yapacağı konuşma izlenecek.

Kavcıoğlu saat 14:00’te TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapacak ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

Ayrıca bugün saat 11:30’da kasım ayı dış ticaret verileri yayımlanacak. Veriler Türkiye’nin bu yıl rekor kıracak olan ve 100 milyar dolara yaklaşması beklenen enerji ithalatı hakkında ilk veriyi oluşturuyor.

Her ne kadar uluslararası petrol, doğalgaz ve kömür fiyatları yıl içindeki tarihi zirvelerden gerilemiş olsa da 10 aylık enerji ithalatı yaklaşık 81 milyar dolara tırmandı. (AA, REUTERS)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir