1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Banka iflasları Fed tahminlerini değiştirdi, altın ve döviz hareketlendi

Banka iflasları Fed tahminlerini değiştirdi, altın ve döviz hareketlendi

Banka iflasları Fed tahminlerini değiştirdi, altın ve döviz hareketlendi
Banka iflasları Fed tahminlerini değiştirdi, altın ve döviz hareketlendi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Silikon Vadisi Bankası (SVB) Signature Bank’ın iflası ile hükümetin mevduat sahiplerini kurtarması Fed tahminlerini alt üst etti. Haftanın ilk gününde dolar diğer para birimleri karşısında gerilerken altın yükseldi.

Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflasının ardından Fed’in gelecek hafta yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine ilişkin beklentiler ortadan kalktı. Tahminlerin değişmesiyle dolar geriledi ve altın yükseldi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, ABD’nin önemli bankalarından Goldman Sachs ise Fed’in gelecek haftaki toplantıda faiz artışına gitmesini beklemediklerini duyurdu.

BELİRSİZLİK ARTTI

Goldman Sachs analistleri, 22 Mart’ta yapılacak olan Fed toplantısında faiz artırımı yapılacağı beklentisinden vazgeçti. Goldman ekonomistleri hazırladıkları notta, “Bankacılık sistemindeki son stresin ışığında, Fed’in 22 Mart toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz ve marttan sonraki yola ilişkin önemli bir belirsizlik var” dedi.

Bankanın nihai faiz oranını da yüzde 5,00-5,25 bölgesinde belirleyeceğine ilişkin tahminler ön plana çıkarken, söz konusu fiyatlamalar bankanın 25 baz puanlık en fazla 2 faiz artışına daha gideceğinin tahmin edildiğine işaret etti.

DOLAR GERİLEDİ

Piyasa tahminlerinin değişmesiyle birlikte kısa vadeli tahvil fiyatları 1987 yılından bu yana görülen en keskin yükselişi kaydetti.

Fed’in şahin adımlarını beklenenden daha önce sonlandırmak zorunda kalacağına yönelik fiyatlamaların ardından dolar da değer kaybetti. Dolar endeksi 103,8’le 16 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Euro/dolar paritesi de sabah saatlerinde kapanışa göre yaklaşık yüzde 0,8 arttı. Euro/dolar kuru 1,072’den işlem gördü.

Dolar/TL ise yatay bir seyirle 19,97 seviyesinden işlem gördü.

ALTIN YÜKSELİŞTE

Altın fiyatları ise SVB 2008’den bu yana görülen en büyük banka iflası nedeniyle oluşan endişelerle yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle 1900 dolar eşiğine yaklaştı. Değerli metal gece saatlerinde ons başına 1890 doları aştı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı sabah saatlerinde günlük yüzde 0,3 yükselişle 1873 dolar seviyesinde, gram altın ise 114 TL seviyesinde işlem gördü.

FED’İN SIKI PARA POLİTİKASI İFLASTA ETKİLİ OLDU

SVB’nin iflası, Fed’in faiz artışlarının bir sonucu olarak gerçekleşmişti. Banka, faizlerin düşük olduğu dönemde uzun vadeli tahvillere büyük yatırım yapmıştı ancak bu tahvillerin değeri faizlerin yükselişi ile düştü. Bu nedenle Fed faiz artırdıkça bankanın borçlanma maliyetleri de yükseldi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir