1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bitcoin yükselişte!

Bitcoin yükselişte!

Bitcoin yükselişte!
Bitcoin yükselişte!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık krizi ve merkez bankalarının devreye girmesi, kripto paralara yaradı. 10 günde yüzde 35 yükselen Bitcoin, 9 ayın zirvesine yaklaştı.

ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık sektöründeki sarsıntı, altınla birlikte kripto paralarda yükselişe neden oldu.

Lider kripto para Bitcoin, bugün 28 bin 474 doları görerek son dokuz aylık dönemin zirvesine yaklaştı. Kasım 2021’de 65 bin doların üzerini görerek rekor kıran Bitcoin, Kasım 2022’de 15,600 dolara kadar gerilemişti.

Bitcoin geçen hafta yüzde 26’lık yükselişle son dört yılın en iyi haftalık performansına imza attı. Bitcoin’de son 10 günlük yükseliş oranı yüzde 35’i aştı.

İkinci büyük kripto para olan Ether de dün 1846 dolarla yedi ayın zirvesini gördü.

BANKACILIK KRİZİ KRİPTO PARALARA YARADI

Reuters’ta yer alan haberde, ABD’de yaşanan banka iflasları ve İsviçre’nin önde gelen bankalarından Credit Suisse’in zor duruma düşmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında frene basacağı beklentileri ile birlikte yatırımcılarda dijital varlıklara ilgiyi artırdı.

Singapur merkezli dijital varlık finansal hizmet şirketi Matrixport’un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielson, kripto paralardaki yükselişin likidite kaynaklı olduğunu, merkez bankaları tarafından bankacılık sektörüne destek için yaratılan likiditenin kripto paraları da desteklediğini belirtti.

Thielson, Bitcoin’in bu yıl sonunda 45 bin doları görmesini beklediğini dile getirdi.

DOLAR LİKİDİTESİ ARTIRILIYOR

Fed ve 5 büyük merkez bankasından yapılan ortak açıklamada, var olan ABD doları swap hattı düzenlemeleri aracılığıyla likiditeyi artırmak için koordineli bir adım atıldığı duyurulmuştu.

Açıklamada ABD, Kanada, İngiltere Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları swap hatlarının etkinliğini artırmak için halihazırda 7 gün vadeli işlemlerinin sıklığını haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaştığı bildirildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir