1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fransa Seçimlerinin Ardından Euro Bölgesi Tehlikede!

Fransa Seçimlerinin Ardından Euro Bölgesi Tehlikede!

Fransa Seçimlerinin Ardından Euro Bölgesi Tehlikede!
Fransa Seçimlerinin Ardından Euro Bölgesi Tehlikede!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da 30 Haziran’da yapılacak erken seçimlerin ardından ülkenin uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine girmesi bekleniyor. Bu durumun yeni bir Euro krizini tetikleyebileceği öngörülüyor.

Fransa’da Seçimler ve İstikrarsızlık Endişeleri

Dünya genelinde dikkatleri üzerine çeken bu seçimlerde, aşırı sağ parti Ulusal Birlik (RN) anketlerde önde gidiyor. Aşırı solun hakim olduğu Yeni Halk Cephesi (NFP) ise ikinci sırada yer alıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez kanattaki ittifakı ise üçüncü sırada bulunuyor. Bu durum, Fransa’da siyasi bir kaosa yol açabileceği gibi, ekonomik ve sosyal kriz riskini de artırıyor.

Borç Krizi ve Ekonomik Tehditler

2023’ün son çeyreğinde Fransa’da kamu borcunun GSYİH’ye oranı %110’a ulaşırken, bütçe açığı %5,5 seviyesindeydi. Gideon Rachman’ın Financial Times’ta yayımlanan analizine göre, aşırı sağ ve aşırı solun büyük harcama artışları ve vergi kesintileri politikaları, mali borcu ve açığı daha da şişirebilir. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu durumun ülkeyi bir borç krizine sürükleyebileceği ve IMF ya da Avrupa Komisyonu tarafından denetlenmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa İstikrarına Tehdit

Analizde, Fransa’nın Euro para birimini kullanması nedeniyle oluşabilecek bir başka büyük karmaşaya dikkat çekiliyor. Aşırı sağ ve solun Avrupa şüphecisi tutumları, AB diktalarına karşı çıkmaları ve Almanya’ya olan düşmanlıkları, Fransa’nın mali borçlardan kurtarılmasında Almanya ve AB’nin isteksiz olmasına yol açabilir. Ancak, Fransa’nın Euro’dan çıkma tehdidinde bulunması olası görülmüyor. Bunun yerine, AB’de kalıp oyun bozucu olarak hareket etmesi daha muhtemel. Bu durum, AB’nin Rusya tehdidi karşısında bir araya gelmeye çalıştığı bir dönemde Avrupa’nın uyum ve istikrarına zarar verebilir.

Sağ Kazanırsa Ne Olur?

Anketlerde birinci sırada yer alan aşırı sağ RN’nin seçimi kazanması durumunda, Fransız egemenliği adına Brüksel’e karşı çıkması bekleniyor. Olası bir ekonomik krizin, Brüksel ve Berlin ile bir çatışma ile birleşmesi, RN’nin milliyetçi ve çatışmacı içgüdülerine geri dönmesine neden olabilir. Ancak yönetimin gerçekleri, aşırı sağı AB ile uzlaşmaya zorlayabilir. RN, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettikten sonra Euro’dan çıkma söylemini sessizce terk etmişti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir