1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İstanbul’da Enflasyon Yavaşlamadı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), haziran ayında İstanbul'daki yıllık enflasyonun yüzde 82,14'e ulaştığını açıkladı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Haziran 2024'te İstanbul'daki yıllık enflasyonun yüzde 82,14 olduğunu açıkladı. Bu veri, hükümetin enflasyonda yavaşlama beklentilerini boşa çıkardı. Detaylar haberimizde.

İstanbul’da Enflasyon Yavaşlamadı
İstanbul’da Enflasyon Yavaşlamadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllık Enflasyon Yüzde 82,14

2023 yılı Haziran ayına göre, 2024 yılı Haziran ayında İstanbul’daki fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, İTO’nun 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yüzde 82,14, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi’nde ise yüzde 60,49 olarak gerçekleşti.

Konut Harcamalarında Büyük Artış

Haziran 2024’te perakende fiyatlardaki aylık değişimlere bakıldığında, konut harcamalarında yüzde 8,01 ile en yüksek artışın yaşandığı görüldü. Diğer önemli artışlar ise ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 4,06, gıda harcamalarında yüzde 2,66, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 2,50, giyim harcamalarında yüzde 2,41, ev eşyası harcamalarında yüzde 1,50 ve sağlık ile kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,54 olarak kaydedildi. Diğer harcama grubunda ise artış gözlenmedi.

Toptan Fiyatlardaki Değişimler

Toptan fiyatlar açısından bakıldığında, kimyevi maddeler grubunda yüzde 14,63, mensucat grubunda yüzde 8,05, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 7,37, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 3,74, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 3,06 ve gıda maddeleri grubunda yüzde 1,84 oranında artış gözlemlendi. Madenler grubunda ise yüzde 1,38 oranında bir azalış yaşandı.

Enflasyonda Yavaşlama Olmadı

İTO’nun verilerine göre, geçen yıl İstanbul’da aylık enflasyon yüzde 3,46, yıllık enflasyon ise yüzde 55,19 olmuştu. Bu yılın mayıs ayında ise aylık enflasyon yüzde 3,59, yıllık enflasyon yüzde 82,20 olarak açıklanmıştı. İstanbul’da haziran ayı itibariyle altı aylık enflasyon ise yüzde 29,71 olarak hesaplandı. Bu veriler, hükümetin mayıs ayında ileri sürdüğü “en kötü geride kaldı” tezinin gerçekle örtüşmediğini ve haziran ayında fiyat artışlarının hız kesmeden devam ettiğini ortaya koyuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK’in mayıs ayı verileri açıklandığında, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “En kötüsü geride kaldı. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak İTO’nun haziran verileri, Şimşek’in bu açıklamasıyla çelişiyor. TÜİK’in haziran ayına ilişkin enflasyon verileri ise iki gün sonra açıklanacak ve İTO’nun verileri ile ne kadar örtüşeceği merak konusu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir