1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kasaplar protesto için kepenk kapatıyor

Kasaplar protesto için kepenk kapatıyor

Kasaplar protesto için kepenk kapatıyor
Kasaplar protesto için kepenk kapatıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı, “Her şeye zam geliyor, et ucuz, 2 lira olan domates 20 lira oldu; eti gündemde tutmayı bırakalım” dedi

Geçtiğimiz yıl süt fiyatlarını baskılamak isteyen ekonomi yönetimi ve Ulusal Süt Konseyi (USK), bir yıl boyunca çiğ süt fiyatını artırmayarak binlerce hayvanın kesime gitmesine sebep oldu. O günlerde “Bunun faturasını ödeyeceğiz” diyen eski Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Cumhuriyet gazetesine, “İşte fatura geldi. Şimdi yine yurttaş mağdur oldu. Herkes uyarmıştı ama dinleyen olmadı. Kasap esnafı düşen satışlardan ve her hafta gelen zamlardan bıktı, dükkân kapatmak istiyor. Ama kapatırsak müşteri marketlere kaçar” değerlendirmesinde bulundu.

Yılbaşından bu yana yüzde 50’yi geçen fiyat artışlarını şimdi de deprem vurdu. Kıyma 300 TL’ye yaklaştı. Tüketiciden tepki gören kasaplar fahiş artışları protesto etmek için kepenk kapatmayı tartışıyor.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı ise kepenk kapatmanın çözüm olmayacağını belirterek “Esnaf kapatınca marketler kazanır. Şu an felaketle boğuşuyoruz, önümüzde cenaze var. Et fiyatını konuşmayalım. Et fiyatlarından bakanımızın da haberi var gerekli önlemleri alacaklar ama şu an deprem bölgesindeler. Kaldı ki her şeye zam geliyor, et ucuz. 2 lira olan domates 20 lira oldu, 1 lira olan ekmek 5-6 lira oldu. Eti gündemde tutmayı bırakalım” diye konuştu.

Yılbaşından bu yana zamların sadece bir hafta durduğunu söyleyen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara ise “Tam o hafta deprem oldu. Bu kez de derpem bahanesiyle fiyat artmaya başladı. Kıyma fiyatı 300 liraya dayandı. Satışlarımız 3’te 1’e düştü. Esnafımız dükkân kapatmak istiyor biz sakinleştiriyoruz” dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir