1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. KKTC, yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.

KKTC, yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.

KKTC, yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.
Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısıtlamaların geçerli olmadığı ve denetimlerin azlığı sebebiyle KKTC, yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. Türk lirasının değer kaybı da süreci hızlandırırken İskele bölgesinde yabancıların inşaat yatırımı bölge halkını ekonomik olarak rahatlatırken azınlık endişesini de beraberinde getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ekonomik ve askeri açıdan destekleyen ana vatanı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmıyor ancak yaptırım altında da olmaması son zamanlarda yaptırım uygulanan ülkelerden gelen yabancı yatırımcıların uğrak mekânı haline getirdi. Özellikle Rus, Ukraynalı ve İranlı yatırımcıların çok sayıda inşaat yatırımları bölge halkını ekonomik olarak rahatlatırken azınlık endişelerini de beraberinde getirdi.

Yeni İskele’de inşaatın yoğunluğunu görmek, bu şehrin bu kadar kısa bir sürede nasıl inşa edildiğini açıklamak için yeterli görünüyor. Kuzey Kıbrıs’ın bu bölgesinde, yaptırım uygulanan ülkelerden ve başka yerlerden gelen yabancılar, güneydeki kısıtlamaların geçerli olmadığı yeni bir yer buldular.

The Telegraph’in haberine göre, Türkiye, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Moskova’ya yaptırım uygulamayı reddetti ve çatışmadan kaçan on binlerce Rus için bir sığınak oldu. Antalya gibi yerlerde ev fiyatlarının artması ve Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya yaptırım uygulamak için AB’ye uyum sağlaması nedeniyle bu kişilerin çoğu Kuzey Kıbrıs’a geçti.

Güney Kıbrıs, son yıllarda on binlerce paravan şirketi ve şüpheli banka hesaplarını kapattı ve kara para aklamayı önleme düzenlemelerini sıkılaştırdı. Güney Kıbrıs ayrıca Swift aracılığıyla Rusya, Belarus ve İran’a yapılan uluslararası ödemeleri azaltma konusunda AB’nin geri kalanını takip etti.

Ancak Kuzey Kıbrıs’taki bankalar daha az denetim altında bulunuyor ve bankaları uluslararası Swift sisteminin bir parçası değil. Kuzeyde faaliyet gösteren bankaların birçoğu ayrıca Türkiye’deki bankaların şubesi konumunda yer alıyor.  Bu çekiciliğe bir de son beş yıldır değer kaybeden Türk lirasının kullanılması eklendi.

Ekonomik açıdan uzun süredir güney komşusunun gerisinde kalan kuzeydeki yerel halk, ekonomik yükselişten dolayı rahatlarken Kuzey Kıbrıs’ta yabancı nüfusunda da patlama yaşandı.  Bağımsız kıdemli araştırmacı olan Mete Hatay, son on yılda kuzeyin nüfusunun büyük ölçüde Türkiye’den gelen akının bir sonucu olarak 300 binden 550 bine çıktığını söyledi.

Rusların sayısı 40 bin civarında, İranlıların sayısı ise 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Artık nüfusun sadece üçte birini oluşturmasıyla Kıbrıslı Türkler kendilerini “kendi ülkelerinde yabancı” gibi hissettiklerini söyledi.

“Daha önce burada küçük bir İngiliz topluluğu vardı. Artık çok sayıda Rus, Ukraynalı, İranlı, Orta Asyalı var”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir