1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Youtube Shorts’tan içerik üreticilerine 100 milyon dolar

Youtube Shorts’tan içerik üreticilerine 100 milyon dolar

Youtube Shorts'tan içerik üreticilerine 100 milyon dolar
YouTube, Shorts
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Video paylaşım platformu Youtube’un destek fonu artık Türkiye’deki üreticilere de verilecek. Google’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin aralarında bulunduğu ülkeler 100 milyon dolarlık Youtube Shorts Fonu ayrıldığı bildirildi.

Google kısa biçimli video pazarlama pazarına Youtube Shorts adı verilen bir geliştirmeyle girdi. Youtube, üreticileri platformuna çekebilmek için dünya genelinde bir destek fonu oluşturdu. Belirlenen ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

Youtube Shorts Fonu toplamda 100 milyon dolardan oluşuyor. Kuralları karşılayan içerik üreticileri aylık 100 dolarla 10 bin dolar arasında bonus kazanabilecek.

YouTube Shorts Fonu’na nasıl başvurulur?

Kanalların son 180 gün içinde gerekli şartları karşılayan en az bir kısa video yüklemiş olması gerekir.
Kanalların YouTube Topluluk Kuralları, telif hakkı kuralları ve para kazanma politikalarına uyması gerekir.
Üçüncü taraf sosyal medya platformlarına ait filigran veya logolar içeren videolar, orijinal olmayan videolar (ör. filmlerden ya da TV programlarından düzenleme yapılmadan alınan klipler) veya başka içerik üreticilerin kanallarından yeniden yüklenmiş videolar uygunluk ölçütlerini karşılamaz.

İçerik üreticilerin ABD’de 13 yaşından veya diğer ülkelerde/bölgelerde geçerli olan reşit olma yaşından büyük olması gerekir.
Yaşı 13-18 arasında olan içerik üreticiler için şartların bir ebeveyn ya da vasi tarafından kabul edilmesi ve kanala bağlı bir AdSense hesabı yoksa yine ebeveyn ya da vasi tarafından bir AdSense hesabı oluşturulması gereklidir.
Fondan yararlanabilmek için kanalların halihazırda YouTube’dan para kazanıyor olması gerekmez. YouTube İş Ortağı Programı’ndaki içerik üreticiler ve bir Çok Kanallı Ağ (MCN) kapsamında satış ortağı olan kanallar da fondan yararlanabilir.

Shorts Fonu’ndan nasıl yararlanabilirim?

Her ay binlerce Shorts içerik üreticisine, kanallarının bir önceki ay gösterdiği Shorts performansına göre Shorts Fonu’ndan bonus almaları için bildirimde bulunacağız. Kanaldaki kısa videolar, yalnızca videoların yüklendikleri ay değil her ayki izleyici sayısı dikkate alınarak aylık performansta hesaba katılır.

Bonusa hak kazanmak için ulaşılması gereken belli bir performans düzeyi yoktur. Bonus ödemesine hak kazanmak için gereken performans düzeyi, izleyicilerinizin bulunduğu ülke/bölge ve Shorts’un genel gelişimi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak aydan aya farklılık gösterebilir.

Kanalınızın Shorts performansı her ay incelenir. Bu yüzden, bu ay bonusa hak kazanamamış olsanız bile sonraki ay bonus almanız mümkündür.
Shorts Fonu’ndan yararlanmaya hak kazandığımı nasıl anlarım?

Her ayın ilk haftasından sonra, içerik üreticilere e-posta ve YouTube uygulamasındaki bir bildirimle fondan yararlanmaya hak kazandıkları bildirilir. Hem e-posta hem de bildirimde, bonusun tutarı ve nasıl kullanılacağına dair talimatlar bulunacak.
Hak kazanan içerik üreticiler, söz konusu bildirimleri ayın ilk haftasından hemen sonra alacak. Bonuslar, her ayın 25’ine kadar kullanılabilecek, aksi takdirde bonusların süresinin dolması söz konusu olabilir.

Shorts Fonu’ndan ne kadar kazanabilirim?

Şartları karşılayan kanallar her ay 100 ile 10.000 ABD doları arasında bonus kazanabilir. Bonuslar, içerik üreticinin kitlesinin bulunduğu ülkeye/bölgeye göre düzenlenir. Bu nedenle, fona hak kazanmak için gereken izleyici sayısı ve etkileşim, içerik üreticiler arasında farklılık gösterebilir.

Bonus ödemeleri kanalınızın bağlı AdSense hesabına yapılacaktır. Ödemenin alınabilmesi için vergi stopajı ve diğer AdSense politikalarına uyulması gereklidir.

Shorts Fonu’ndan bonus ödememi nasıl alabilirim?

Hak kazanan içerik üreticiler, e-postada veya uygulama içi bildirimdeki BONUSU KULLANIN seçeneğini belirleyerek YouTube Studio’daki Shorts Fonu sayfasına gidebilir. İçerik üreticilerin, bonuslarını alabilmek için bu sayfadaki iki adımı tamamlaması gerekir:

Bonus şartlarını kabul etme.

AdSense hesabı oluşturma veya bağlama.
Etkin veya bağlı bir AdSense hesabı olan veya bir MCN ya da ağ üzerinden ödeme alan kanallara ait bonuslar, bu iki adımın tamamlanmasından sonra alınabilir.
AdSense hesabı oluşturursanız YouTube’un AdSense hesabınızı oluşturup kanalınıza bağlaması birkaç gün sürebilir. Hesap bağlandığında size e-posta göndererek bonusunuzun alınıp alınmadığını teyit ederiz.

Bonus ödememi AdSense’ten nasıl alabilirim?

Gerekli şartları karşılayan ve bonusu kullanarak ödeme almak isteyen içerik üreticilerin, onaylı ve etkin bir AdSense hesabının kanallarına bağlı olduğundan emin olması gerekir. Zaten bir AdSense hesabınız varsa bonus ödemenizi, aylık olarak belirlenen diğer YouTube kazançlarınızla birlikte alırsınız.

İlk kez AdSense hesabı oluşturma

Shorts bonusuna hak kazandıysanız ancak henüz AdSense hesabınız yoksa hesap oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. Bonus bildirim e-postasında veya uygulama içi bildirimde BONUSU KULLANIN seçeneğini belirleyerek YouTube Studio’daki Shorts Fonu sayfasına gidin:

“1. Adım” bölümünün altından BAŞLAT’ı seçerek bonus şartlarını kabul edin.
AdSense hesabınızı oluşturmak için “2. Adım” bölümünün altından BAŞLAT’ı seçin.
AdSense hesabınız olup olmadığı sorulduğunda, Hayır, bir hesap oluşturmam gerekiyor seçeneğini belirleyin.
AdSense’e gitmek için DEVAM’ı seçin.
AdSense için kullanılacak Google Hesabını seçin.
Not: AdSense’i YouTube’la ilişkili olmayan amaçlarla kullanıyorsanız mevcut AdSense hesabınızla kullandığınız Google Hesabında oturum açın.
Şartları kabul edin ve sonra Hesap Oluştur’u seçin.
Adresinizi girin ve sonra Gönder’i seçin.
AdSense hesabınızı oluşturmanızın ardından, AdSense profilinizi nasıl dolduracağınıza dair diğer talimatları alacaksınız. Bunlar arasında gerekli vergi bilgilerinin gönderilmesi, kişisel bilgilerinizin teyit edilmesi ve bir ödeme yöntemi belirtilmesi gibi talimatlar bulunur.

Shorts Fonu’ndan ne zaman ödeme alacağım?

Gerekli şartları karşılayan ve bağlı bir AdSense hesabı olan içerik üreticiler, bonusu kullanmalarını takip eden 4-6 hafta içinde ödeme alabilir. Kanalınıza bağlı bir AdSense hesabınız yoksa AdSense’e kaydolmanız veya mevcut bir hesabı bağlamanız istenir.

AdSense hesabı oluşturması gereken kanalların ödemeyi alması daha uzun sürebilir. Bu süre, AdSense hesabının onaylanmasının ve ödeme ayrıntılarının iletilmesinin ne kadar zaman aldığına bağlı olarak farklılık gösterir. Birkaç ay sürebilen bu süreç şu adımlardan oluşur:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir