1. Haberler
  2. Finans
  3. Asgari ücret bugün belli olacak mı?

Asgari ücret bugün belli olacak mı?

Asgari ücret bugün belli olacak mı?
Asgari ücret bugün belli olacak mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücret için komisyonda uzlaşma sağlanamadı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Bilgin ve işveren sendikası ile buluşmasının ardından bugün zammı açıklayacak. Asgari ücret için 9 bin lira talep eden işçi sendikasına çıkışan Cumhrubaşkanı Erdoğan “Öyle herkesin her söylediği ile adım atacak halimiz yok” açıklamasında bulunmuştu.

Yaklaşık 8 milyon asgari ücretli çalışanın yanı sıra, asgari ücret üzerinde almasına rağmen maaşı zam oranına göre şekillenecek milyonlarca çalışan da açıklanacak zam oranını bekliyor. Üç toplantı gerçekleştiren komisyon ardından uzlaşma çıkmamış, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Teklifimizi bakan beye ve komisyona ilettik. Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL” açıklamasında bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. “Bakanımla görüştüm, inşallah asgari ücreti yarın açıklayıp, yoluna koyacağız” demişti.

Asgari ücret zammı için nefesler tutuldu. Bakan Bilgin’in bugün son kez TÜRK-İŞ ve TİSK ile görüşüp Erdoğan’a bilgi vermesinin ardından yeni asgari ücretin bugün duyurulacak.

Erdoğan’ın bugün saat 12.00 civarında 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret rakamını açıklayacağı belirtildi.

Grup toplantısı sonrası TBMM koridorlarında bir gazetecinin “Asgari ücret 9 bin TL olur mu?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

– Bakanımla işveren sendikası başkanıyla oturulur konuşulur. Değerlendirmemizi yaparız inşallah hayırlı bir adım atar neticeye varırız.

– Öyle herkesin her söylediği ile adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur, bizim sırtımızdaki 85 milyonun taşındığı bir küfedir.

– Bunların hepsini düşüneceğiz eğitimden sağlığa adaletten emniyete ulaşımdan alt üst yapı sorunlarına kadar, bunlar bir şeyle yapılacak değil mi sırtında küfe olmayanlar bol boy atıp tutuyorlar.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir