1. Haberler
  2. Finans
  3. Fed’in faiz artışı ardından Körfez ülkeleri de faiz artırdı

Fed’in faiz artışı ardından Körfez ülkeleri de faiz artırdı

Fed’in faiz artışı ardından Körfez ülkeleri de faiz artırdı
Fed’in faiz artışı ardından Körfez ülkeleri de faiz artırdı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de hükümetin seçim öncesi döviz açığını kapatmak için kapısını çaldığı Körfez ülkelerinden faiz artışı kararları gelmeye devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün geceki faiz artışı kararının hemen ardından para birimleri ABD dolarına çıpalı Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suudi Arabistan merkez bankaları 50’şer baz puanlık faiz artışına gitti.

Katar Merkez Bankası dün gece mevduat, borç verme ve repo faizlerini 50’şer baz puan artışla yüzde 5,00-5,50 aralığına çekti.

Birleşik Arap Emirleri Merkez Bankası da 50 baz puanlık artışla gecelik faizi yüzde 4,4’e yükseltti.

Kuveyt ise geçen hafta 50 baz puanlık faiz artışına gitmiş ve faizi yüzde 3,5’e yükseltmişti.

Türkiye’de hükümet ise seçim öncesinde ekonomiyi canlandırmak ve şirketlere kredi akışını hızlandırmak üzere son bir buçuk yılda seri faiz indirimlerine gitti. Bu dönemde Merkez Bankası (TCMB) faizi yüzde 19’dan yüzde 9’a çekerken, resmi tüketici enflasyonu da yüzde 19’dan yüzde 85’e fırladı.

ONLAR ‘NAS’ DEMİYOR

Türkiye’de iktidar dini gerekçeleri de öne sürüp bir süredir faiz artırma seçeneğini masadan kaldırırken, şeriatla yönetilen Körfez ülkelerinde faiz artışı kararları gelmeye devam ediyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz indirimlerini “Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim” sözleriyle savunmuştu.

TÜRKİYE KAPILARINI ÇALDI

Türkiye’de AKP hükümeti, düşük rezerv ve yüksek cari açık nedeniyle seçim öncesi sorun yaşarken, döviz cinsi borç için Körfez ülkelerinin kapısını çaldı.

Bunun için yıllardır dış politikada karşı karşıya gelinen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme adımları atılırken, Katar’dan da Türkiye’ye yatırımları ve borçları artırması istendi.

Suudi Arabistan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık borç vermeyi taahhüt ederken, Katar da 15 milyar dolarlık swap (takas) anlaşmasına ek olarak 10 milyar daha göndermeyi taahhüt etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir