Gümüş yükselişini koruyamadı

Gümüş yükselişini koruyamadı
Gümüş yükselişini koruyamadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümüş, aralık ayında sessiz bir yükselişe geçerek 24 doların üzerine çıktı. Ancak Fed baskısının ağır gelmesiyle gümüş bu seviyeyi koruyamadı.

Risk iştahına hızlı tepki vermesi ile ünlü gümüşün ons fiyatı aralık itibarıyla sessiz bir yükselişle geçen hafta 24 dolar seviyesini aşarak son 8 ayın zirvesini test etmişti. Ancak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıkladığı yılın son faiz kararının ardından Başkan Jerome Powell’ın enflasyonla mücadelede dizginleri gevşetmek istememesi piyasaların keyfini kaçırdı.

Risk iştahına hızlı tepki veren gümüş, benzer bir şekilde riskten kaçış eğiliminin artmasıyla da en çok değer kaybeden yatırım  enstrümanı oluyor. Gümüşün ons fiyatı 1 dolar civarında düşüş kaydederek 23 doların altını gördü.  8 Mart’ta 27.49 dolar ile yılın zirvesini gören gümüş bu yıl ağırlıklı olarak doların altında ezildi.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre yatırımcısına yıl başından itibaren yüzde 2.2 prim sağlayabildi.

Uzmanlara göre gümüş fiyatlarının aralık ayı itibarıyla gözlenen sessiz rallisi ETF’lere girişi artırarak fiyatlara daha fazla destek olabilir.

Uzmanlar, dolar endeksinde zirvenin görülmüş olduğu öngörüsüne bağlı olarak değerli metallerin ve özellikle ons gümüşün 2023 yılında değer kazanacağını öngörüyor. Gümüşte 2022 yılı için de olumlu tahminler yapılmıştı ancak merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadelede para politikalarını sıkılaştırmalarıyla güçlenen dolar, gümüşte beklenen yükselişin önüne geçti.

Ekonomistlerin bir kısmı ons gümüş için 2022 olumlu tahminlerinin 2023 yılında gerçekleşebileceğini tahmin ediyor.Özellikle ons gümüşün 36 dolar seviyesini geçmesinin değerli metalin yeni bir tüm zamanların rekor seviyesini ele geçirmesinin yolunu açabileceği belirtiliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir