1. Haberler
  2. Finans
  3. Politika Faizi %50’de Sabit Kaldı

TCMB, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini %50'de sabit tuttu ve enflasyon risklerine karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini %50'de sabit tuttu. Piyasa beklentileriyle uyumlu olan bu karar, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı bir duruş sergilemeyi sürdürüyor. Geçici enflasyon artışı ve yurt içi talebin yavaşlaması da açıklamada vurgulandı.

Politika Faizi %50'de Sabit Kaldı
Politika Faizi %50'de Sabit Kaldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran ayı faiz kararı, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin yüzde 50’de sabit tutulması şeklinde açıklandı. Piyasa beklentileri de faizlerin sabit kalacağı yönündeydi.

PPK açıklamasında, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri göz önüne alınarak politika faizinin sabit tutulduğu, ancak enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşun devam ettiği belirtildi. Mayıs ayındaki enflasyon artışının “geçici” olduğu ve yurt içi talebin hala enflasyonist düzeyde olsa da yavaşladığı ifade edildi.

Geçen yılki genel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB, politika faizini toplamda 4 bin 150 baz puan artırmıştı. Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 38 iken, Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 75,45’e yükselmişti.

Faiz kararı sonrası yapılan açıklamada, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği ve sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği vurgulandı.

Ayrıca, kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda ilave makroihtiyati adımların atılacağı ve likidite gelişmelerinin yakından izleneceği belirtildi. TCMB, enflasyonun ana eğilimini düşürmeye yönelik kararlı duruşunu sürdüreceğini ve kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını belirtti.

Son olarak, Temmuz ve Ağustos ayı PPK toplantı tarihleri Başkan Dr. Fatih Karahan’ın G20 ve Jackson Hole etkinliklerine katılacak olması nedeniyle 23 Temmuz ve 20 Ağustos olarak değiştirildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir