1. Haberler
  2. Gündem
  3. Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde…

Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde…

Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde
Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de geçen hafta yapılan ara seçimlere büyük umutlarla giren fakat beklediğini tam olarak elde edemeyen eski başkan Donald Trump 2024 seçimleri için adaylığını resmen açıkladı.

Beklenen oldu ve Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçiler adına yarışa katılacağını duyurdu.

2020’de yapılan seçimleri kaybettikten sonra Amerikan seçim sistemini eleştiren Trump dün Florida’daki Mar-a-Lago’daki konutunda büyük bir etkinlik düzenledi. Geçen hafta gerçekleşen ara seçimlerde umut ettiği gibi Kongre’de çoğunluğu elde edemeyen Trump’ın konuşması bir saati aştı.

Amerikan bayraklarıyla dekore edilen salonda Trump’ın yüzlerce destekçisi katıldı. Trump, “Amerika’yı yine harika yapmak için bu gece ABD Başkanlığı’na adaylığımı açıklıyorum” dedi.

Trump’ın konuşmasını eşi Melania Trump, oğlu Barron Trump ve kayınvalidesi Amalija Knavs da ön sıradan izledi.

Konuşmasında Biden yönetimini eleştiren Trump, “İki yıl önce biz harika bir ulustuk ve yakında yine harika bir ulus olacağız. Uyuşturucu satıcıları için idam cezası konusunda bastıracağım” dedi.

Trump her ne kadar erken davranıp adaylığını açıklasa da 2024 seçimleri için Cumhuriyetçiler adına aday olması için önünde uzun bir yol var. Trump’ın adaylığını erken açıklamasının sebeplerinden biri olası rakiplerine gözdağı vererek onların adaylıklarını açıklamasını engellemek.

Etkinliğe Trump’ın oğlu Donald Trump Jr, kız arkadaşı Kimberly Guilfoyle, damadı Jared Kushner, oğlu Eric ve Eric’in eşi Lara katıldı. Daha önce siyaseti bıraktığını dile getiren Trump’ın eski danışmanlarından olan kızı Ivanka Trump etkinlikte yer almadı. Ivanka Trump, “Babamı seviyorum ve onu destekleyeceğim” dedi.

Trump’ın karşısına çıkması muhtemel en güçlü rakipler Florida Valisi Ron DeSantis ile eski başkan yardımcısı Mike Pence olarak görülüyor. DeSantis, geçen hafta yapılan ara seçimlerde kolayca zaferini ilan ederken Pence de kısa bir süre önce piyasaya çıkan kitabının tanıtımında Trump’la arasının iyi olmadığını duyurmuştu.

Ara seçimlerde Kongre’de umduğunu bulamayan Trump, Temsilciler Meclisi’nde ufak bir farkla kazanmaya yakın görülüyor.

Öte yandan eğer 2024 yılında yapılacak seçimi kazanırsa Trump, 1897’de görev süresi dolan Grover Clevand’dan sonra arka arkaya iki dönem görev yapmayan ikinci başkan olacak. 76 yaşındaki Trump’ın karşısına Demokratlar’dan 79 yaşındaki Biden’ın aday olması da olası senaryolardan biri.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir