1. Haberler
  2. Kripto Paralar
  3. Ethereum madenciliğinde artık sona gelindi

Ethereum madenciliğinde artık sona gelindi

Ethereum madenciliğinde artık sona gelindi
Ethereum Mining, Crypto Para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum, fazla enerji tüketimi için The Merge güncellemesi yapacak ve başarılı olursa kripto para madenciliğine ihtiyaç kalmayacak.

Kripto para dünyasında bir devir kapanmak üzere. Ethereum topluluğu, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı “The Merge” güncellemesi ile enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Güncelleme başarılı olursa kripto para madenciliği tarih olacak.

Kripto para birimlerinin en çok tartışılan özelliği, çevre kirliliğine yol açması. Öyle ki başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere tüm kripto para birimleri, madencilik ve blok zincirler nedeniyle çok büyük enerji tüketimine yol açıyorlar. Örneğin Bitcoin kaynaklı işlemler için tüketilen elektrik miktarı, yıllık 150 terawatt-saat. Bu da 65 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınması demek. Bu seviye, Yunanistan’ın yıllık karbondioksit salınımı ile aynı.

Ethereum’un The Merge güncellemesi, enerji sorununu kökünden çözebilir!

Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimleri, şu anda iş ispatı (PoW) denen bir tekniği kullanıyorlar. Bu sistem, para transferini tüm kullanıcıların görebileceği bir şekilde bildirilmesi olarak başlıyor. Ethereum ağına kod olarak giden bu bildirim, madenciler arasında rekabete neden oluyor. Tüm madenciler, bu mesajı aldıktan sonra kodu çözmeye çalışıyorlar ve sadece bir madenci, amacına ulaşıyor.
Sonraki süreçte ağdaki diğer kullanıcılar bu çözülmüş kodu inceliyor. Onay verildikten sonra da para transferi gerçekleşmiş oluyor. İşte anlattığımız zaman çok basit gibi görünen PoW, enerji tüketimi konusunda ise hiç ama hiç verimli değildi. Ethereum’un The Merge güncellemesi ise bu enerji sarfiyatını yüzde 99 oranında düşürmeyi amaçlıyor. Eğer bu güncelleme başarılı olursa, Ethereum için de kripto para dünyası için de çok büyük yenilikler yaşanması an meselesi olacak.
The Merge güncellemesi neyi amaçlıyor?

Ethereum geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı The Merge güncellemesi, iş ispatı tekniğini hisse ispatı (PoS) olarak değiştirmeyi amaçlıyor. Bu yeni teknikte tüm ağ katılımcılarına gerek kalmıyor. Öyle ki Ethereum ağına büyük miktarda teminat yatıran katılımcılar, bundan sonraki süreçte doğrulama işleminin tek adresi olacaklar. Transfer işlemleri, yalnızca teminat sahipleri tarafından doğrulanacak. Eğer bu doğrulama sırasında usulsüzlük olduğu tespit edilirse, yatırılan teminatın tamamına el koyulacak. Ethereum topluluğu, bu sayede dolandırıcılıkların önüne geçileceğine inanıyor.

The Merge başarılı olursa ne olacak?

The Merge güncellemesi, kripto para dünyası için büyük bir önem arz ediyor. Eğer bu sistem başarılı olursa, diğer kripto para birimlerinin de PoS sistemine geçiş yapması için çok büyük bir baskı oluşacak. Neticede artık sürekli olarak cihaz çalıştırmaya gerek kalmayacak. Çünkü işlem kontrolünü Ethereum madenciliğinde kullanılan ekran kartları değil, teminat gösterebilen kullanıcılar yapacak. Eğer beklentiler gerçek olur, performans artar ve Ethereum’un enerji tüketimi gerçekten de yüzde 99 oranında düşerse, diğer blok zincirler de mutlaka bu sisteme geçiş yapacaklardır.
The Merge güncellemesinin tek avantajı enerji tüketimi ile ilgili değil. Yapılan güncelleme ağ verimliliğini artıracak. İşlemler daha hızlı yapılacak ve maliyetler düşecek. Hatta sektörün önde gelenleri, bu güncelleme ile Ethereum’un Bitcoin’in önüne geçeceğini düşünüyorlar.

Binance, güncelleme süreci başlarken para çekim işlemlerini durdurdu!

Ethereum’un The Merge güncellemesi, bugün itibarıyla başlayacak ve aşamalar halinde devam edecek. Hal böyle olunca da dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Ethereum ile ilgili önemli bir karar aldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, bugünkü güncelleme aşamasında sorun yaşanmaması için Ethereum (ETH) ve Ethereum tabanlı (ERC-20) kripto para birimleri için para yatırma ve çekme işlemlerinin askıya alınacağı belirtildi. Bu endişe edecek bir şey değil çünkü The Merge güncellemesinin bugünkü aşaması tamamlandıktan sonra, para yatırma ve çekme işlemleri eskisi gibi devam edecek.
Binance’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Gelelim en önemli konuya: Peki yatırımcıyı ve madenciyi ne bekliyor?

Ethereum The Merge güncellemesi haberleri, kripto para biriminin fiyatını ciddi anlamda artırmış durumda. Öyle ki Ethereum (ETH), son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde değer kazandı. Hal böyle olunca da bireysel yatırımcının yüzü gülüyor. Üstelik, yükselişin bundan ibaret olmayacağı düşünülüyor. Kripto para analistlerine göre her şey yolunda giderse ETH’nin yükselişi tüm hızıyla devam edecek. Güncellemenin başarısız olması durumunda ne olacağınıysa kestirmek şu an için pek de mümkün değil.
The Merge, ETH madeni yatırımcıları için pek de iyi sonuçlar doğurmayacak. Zira haberimizin önceki kısımlarında bahsettiğimiz gibi; güncelleme ile madencilere gerek kalmamış olacak. Ancak bu konuda farklı görüşler var. Ethereum geliştiricilerinin madencilerin baskısına dayanamayacakları ve onların para kazanmayı sürdürmeleri için alternatif bir yöntem üretmeye çalışacakları iddia ediliyor. Ancak bunlar kesinleşmiş şeyler değil. Madencilerin akıbeti, ilerleyen süreçte belli olacak.
Yukarıda anlatmış aktarmış olduğumuz bilgilerin ‘her şeyin yolunda gitmesi’ halinde karşılaşacağımız vaatler olduğunu belirtelim. Hatta güncelleme yolunda gitse dahi The Merge güncellemesinin vaatlerini yerine getireceğinin bir garantisi bulunmuyor.

Webtekno’dan Eray Kalelioğlu’nun haberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir