Hepsiburada, satışlarını ilk yarıyılda yüzde 58,2 artırdı

Hepsiburada hisselerinde kayıp yüzde 70'i aştı
Hepsiburada, Nasdaq, NewYork
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya teknoloji borsası NASDAQ’ta işlem gören Hepsiburada, halka arzdan sonrası ilk finansal sonuçlarını açıkladı. 2021’in ilk 6 ayında platform satışları, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 58.2 büyüme gösterdi.

NASDAQ Borsası’na kote olan ilk ve tek Türk şirketi Hepsiburada’nın platform satışları 2021’in ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,2 artarak 10,4 milyar TL’ye ulaştı. Halka arzı sonrası ilk finansal sonuçlarını açıklayan Hepsiburada, platform satışları yılın ikinci çeyreğinde yüzde 38.2 artışla 5.9 milyar TL’ye taşıdı.

Ağırlıklı olarak teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasında yaklaşık iki ay önce büyük törenle, önemli vaatlerle halka arz edilen ve 12 dolardan satılan hisseler bugün yaklaşık yüzde 27 oranında kayıpla 8,81 dolara kadar geriledi. Hisseler günü yüzde 25 oranında kayıpla 8.97 dolardan kapattı.

Resmi ismi D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ olan ve Nasdaq’da halka arz edilen ilk Türk şirketi olan Hepsiburada (#HEPS) önce 14 dolara kadar yükseldikten sonra sert düşüşlere sahne oldu.

Dün en sert düşüşünü kaydeden hissenin piyasa değeri 3 milyar 415 milyon dolara geriledi. Halka arzdan bugüne yaklaşık 500 milyon dolar buharlaştı.

3.9 milyar dolar değer biçilerek Nasdaq borsasında halka arz edilen ilk Türk şirketi Hepsiburada’nın halka arz büyüklüğü 738 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Son hisse değerine göre şirketin değeri halka arzdan bugüne yaklaşık 500 milyon dolar azaldı.

56 milyon 740 bin adet B Grubu hisse senedi işleme açıldı.

HANZADE DOĞAN HİSSE SATTI

Halka arzın ardından şirketin kurucusu Hanzade Doğan’ın hissesi %25’ten %21,4’e düştü.

Şirketin halka arzı için ortaklık kurulan ABD’li yatırım şirketi Franklin Templeton Investments‘ın hissesi %25’ten %14,6’ya indi. Kalan %50 hisse ise, Boyner ailesine ait kalmaya devam edecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir