1. Haberler
  2. Turizm & Seyahat
  3. Ekonomik kriz döneminde sıradışı terayat projesi

Ekonomik kriz döneminde sıradışı terayat projesi

Ekonomik kriz döneminde sıradışı gigiyat projesi
Ekonomik kriz döneminde sıradışı gigiyat projesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suudi Arabistan 5 milyar dolarlık kaplumbağa biçimli gigayat inşa ediyor.

Bir İtalyan tasarım stüdyosu, Suudi Arabistan’da dünyanın daha önce hiç görmediği Pangeos adlı ve dev bir kaplumbağa şeklinde bir yat inşa etmeyi planlıyor. Kendi villaları, plaj kulüpleri, bir alışveriş merkezi olacak ve şaşırtıcı bir şekilde 60.000 kişiye sığacak.

Atlantis’in su altı krallığı gibi, şimdi bunun yerine yüzen bir şehir hayal edin. Bir İtalyan tasarım stüdyosu olan bu tuhaf (bir tür kelime oyunu amaçlı) konseptin arkasındaki çılgın tasarımcı Lazzarini’dir.

Pangeos, bir çatı bahçesi, alışveriş merkezi, plaj kulübü ve 60.000 kişinin yaşamasına yetecek kadar konut birimi ile donatılmış eski zamanların yatlarını gölgede bırakıyor ve sınırları aşıyor.

Yüzen şehir, elbette konseptin meyvelerini vereceğini varsayarsak, benzeri görülmemiş bir mühendislik harikasıdır. Olursa, gemi Suudi Arabistan’da bulunan 4.198.000 metrekarelik bir tersaneyi kullanacak. Pangeos, belirlenmiş bir varış noktası olmadan okyanusları gezmeye devam edecekti.

Konsept 1.800 fit uzunluğa uzanacak ve hatta daha küçük gemilerin Pangeos’a girmesine izin veren bir açıklığa sahip olacak. Cömert projenin inşaatının yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor,

1.800 fit uzunluğa ve 2.000 fit genişliğe sahip olacak yat, odalardaki tavanların standarttan çok daha yüksek olmasını sağlayacak.

Terayacht Pangeos, gemiyi 5 deniz mili sabit hızda tutan dokuz HTS tamamen elektrikli motorla çalışıyor. Bu yenilik aynı zamanda geminin kanatlarındaki dalgaların kırılmasından yenilenebilir enerji üretecek ve ona güç sağlamak için güneş panelleri ile kaplı bir çatıya sahip.

Geminin alt kısmında,  30.000 hücre veya küme bölmeleri bulunuyor.Bodrum için batmaz bir yüzen çözüm düşünülmüş. Suudi yatı ayrıca geminin kıç tarafında yer alan ve gemilerin şehre girmesini sağlayacak bir portiko ile birlikte geliyor.

Lazzarini, inşaatın 2033’te sekiz yıllık bir inşaat süresiyle başlayabileceğini umuyor. Ancak öncesinde bu terayachtı suyun üzerinde deneyimlemek isterseniz NFT aracılığıyla sanal bir giriş bileti alabilirsiniz. 16$’dan 169$ kadar VIP bir daire ve daha fazlasını satın almanıza izin veren bir kitle fonlaması girişimi bulunmakta. Bu fiyat sanal bir daire için, gerçek bir daire satın almak istiyorsanız, bu parayı 8 milyar doların geri kalanını bulmak için depozitoya yatırabilirsiniz.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir