1. Haberler
  2. Turizm & Seyahat
  3. İBB satışa çıkarttı. Mahkeme Swiss Otel arazisinin satışını durdurdu.

İBB satışa çıkarttı. Mahkeme Swiss Otel arazisinin satışını durdurdu.

İBB satışa çıkarttı. Mahkeme Swiss Otel arazisinin satışını durdurdu.
Swiss Otel Bosphorus, Istanbul
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş Vişnezade’de bulunan 63 dönümlük Swiss Otel arazisinin İBB tarafından satılmak istenmesine karşı açılan yürütmeyi durdurma davasını mahkeme kabul etti. Mahkeme heyetinin açıkladığı kararda, satış işleminin hukuka uygun olmadığı ifade edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mülkiyetinde bulunan Beşiktaş’taki 63 dönümlük Swiss Otel arazisinin satışına karşı CHP’li Meclis üyeleri tarafından açılan dava sonuçlandı.
İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi, arazinin satışıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘HAK KAYBINA NEDEN OLABİLİR’

1989 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı meclis kararı ile Anadolu Japan Turizm A.Ş lehine 43 yıllığına üst kullanım hakkı verilmişti. Beşiktaş Vişnezade Mahallesi’nde bulunan arazinin satışına ilişkin Mayıs 2022 yılında AKP ve CHP ‘ortaklığı’ ile 564 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis kararına yine CHP’li meclis üyeleri kamu yararının ortadan kalkacağı yönünde şerh düştü.

Arazinin satışının iptali ve yürütmesinin durdurulmasına yönelik açılan davada mahkeme, “Açıkça hukuka aykırı olduğu saptanan, taşınmazların satışı durumunda ekonomik anlamda büyük hak kaybına neden olabileceği nedeniyle dava konusu işlemin hukuk aleminde telafisi güç ve imkansız zararlara yol açacağı sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Artı Gerçek’ten Osman Çaklı’nın haberine göre mahkeme heyeti işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek, itiraz yolunu açık tutma koşuluyla yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

‘KAMU YARARI KORUNDU’

Öz ve Tüy’ün avukat İsmail Hakkı Atal, müvekkillerinin halkın zararına olacak olan işleme muhalefet şerhi düşerek kamu yararını koruduklarını söyledi.
Kamu yararının mahkemece de yerine getirildiğine dikkati çeken Atal, 6 Şubat’ta Maraş’ta yaşanan depremlerden sonra 43 binin üzerinde can kaybı yaşandığını hatırlattı. Atal, bir an evvel kamucu politikalara dönülmesinin gereklilik olduğu sözlerine ekledi.

Yapı denetiminin özel firmalara verildiği ve müteahhittin kendisini para vererek denetim gerçekleştirdiği bir Türkiye’den bahseden avukat Atal, depremlerde toplanma alanı olacak kamu arazilerinin özel şirketler tarafından ‘yağmalanmaması’ gerektiğini düşünüyor.

NE OLMUŞTU?

Dolmabahçe civarında bulunan Swiss Otel arazisinin mülkiyeti İBB’ye ait. Ancak üst kullanım hakkı 1989 yılında Özyeğin Ailesi’ne ait Anadolu Japan Turizm A.Ş.’ye 43 yıllığına verildi. 2032 yılına kadar devam eden üst kullanım hakkından dolayı şirket, araziye otel yaparak işletmeye başladı.

Turizm ve konut imarı bulunan arazi, 2010 yılında AK Parti’li İBB Başkanı Kadir Topbaş döneminde satılmak istense de muhalefet şerhi nedeniyle açılan davada İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin engeline takılmıştı.
Mahkeme, satışın ihaleye sadece üst kullanım hakkı olan şirketin katılmasının yasalara aykırı olduğunu belirtmişti. Aynı dönem İBB’nin şirketten satış için aldığı 1.2 milyar TL ise geri ödenmedi.

Böylelikle araziye tapuda ipotek kararı getirildi. 2022’ye gelindiğinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, borcun ya İBB tarafından ödenmesi ya da arazinin satılıp bedelin böyle karşılanmasına yönelik adım atarak Mayıs 2022’de konuyu meclis toplantısına taşıdı.

Bu toplantıda oy çokluğuyla satış işlemi kabul edildi. Ancak CHP’li meclis üyeleri Özgür Öz ve Mehmet Ali Tüy ret oyu kullanmıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir