1. Haberler
  2. Ajanda
  3. Galataport İstanbul Paket Postanesi Yılbaşı Alışveriş Şenliği’ne hazırlanıyor

Galataport İstanbul Paket Postanesi Yılbaşı Alışveriş Şenliği’ne hazırlanıyor

Galataport İstanbul Paket Postanesi Yılbaşı Alışveriş Şenliği'ne hazırlanıyor
Galataport İstanbul Paket Postanesi Yılbaşı Alışveriş Şenliği'ne hazırlanıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galataport İstanbul Paket Postanesi, Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali’ne ev sahipliği yapıyor

Misafirlerini ağırlamaya başladığı günden beri pek çok festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapan Galataport İstanbul, 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Paket Postanesi’ni Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali’ne açıyor. Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde üç gün boyunca ücretsiz gezilebilecek festival, otizmli bireylerin eğitim ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.

KAMUSAL alanda herkese açık sergiler, konserler ve deneyim turları gerçekleştiren Galataport İstanbul, yıl bitmeden çok özel ve anlamlı bir festivale ev sahipliği yapıyor. Paket Postanesi’nde gerçekleşecek Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali ile Galataport İstanbul, otizmli bireylere yönelik farkındalık oluşturulmasına destek oluyor. 70’i aşkın lokal ve dünya markası ile hizmet veren Paket Postanesi’nde, üç gün boyunca 10.00-22.00 saatleri arasında düzenlenecek ve girişlerin ücretsiz olacağı Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali’nde 100’ü aşkın seçkin marka yer alacak. Misafirler, yılbaşı öncesi alışverişlerini yaparken otizmli çocukların eğitimlerine de katkı sağlama imkanı bulacak.

Tarihi yarımada manzaralı Paket Postanesi’nde anlamlı bir festival

Tarihi 1911 yılına uzanan, Karaköy’ün çok kültürlü hayatını ve zanaat geleneklerini İstanbul’dan dünyaya açılmış moda, tasarım, lezzet ve mücevher sanatı ustaları ile günümüze taşıyan Galataport İstanbul Paket Postanesi, misafirlerine anlamlı bir festival deneyimi yaşatacak. Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali’nin 15. yılında festivale ev sahipliği yapacak Paket Postanesi’nde giyim, dekorasyon, mücevher, kozmetik, aksesuar ve antika gibi çeşitli alanlardan, aralarında Galataport İstanbul’da mağazası bulunan markaların da olduğu 100’den fazla seçkin marka koleksiyonlarını satışa sunacak. Misafirler, yaşam alanlarını renklendiren objelerden hediye alternatiflerine, yılbaşı ve özel gün sofralarında kullanılabilecek ürünlere kadar her zevke hitap eden geniş bir alışveriş deneyimi yaşayabilecekler.

Galataport İstanbul Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Bali, “Galataport İstanbul’da otizmli çocuklar yararına düzenlenen Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz. Geliri otizmli çocukların yararına aktarılacak olan bu anlamlı festivalde, misafirlerimizi ağırlayacağımız mekanımızın da etkinlik kadar özel olmasını arzu ettik. Bunun için en uygun yapının, 1911 yılında rıhtımın ilk yolcu salonu olarak tamamlanan, ilerleyen yıllarda hastane ve postane olarak hizmet veren, tarihi ve mimarisiyle İstanbul nostaljisini de içinde barındıran, kapıları Karaköy’e açılan Paket Postanesi olduğunu düşündük. Üç gün boyunca ev sahipliği yapacağımız festivalde misafirlerimiz alışveriş yaparak otizmli çocukların geleceklerine de katkıda bulunacaklar. Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali ev sahipliği başta olmak üzere tüm sosyal sorumluluk girişimlerimizde, Galataport İstanbul’un gördüğü yoğun ilginin, hedeflere ulaşılmasında olumlu katkısının olacağı kanısındayız.  Gelecek dönemde de katkı sağlayacağımız sosyal sorumluluk girişimlerinin, herkes için erişilebilir olmak ve kapsayıcılık gibi değerlerimizle örtüşerek devam etmesini arzu ediyor ve bu iş birliği için Tohum Otizm Vakfı’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Tohum Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mine Narin, “Otizmli çocuklar yararına 2006 yılından itibaren geleneksel olarak düzenlediğimiz ve büyük ilgi gören “Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Alışveriş Festivali”miz bu sene on beşinci yaşını kutluyor. 29 Kasım – 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde saat 10:00-22:00 arasında gerçekleştireceğimiz etkinliğimiz Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde olacak. İsteyen herkesin ücretsiz olarak ziyaret edebileceği Yılbaşı Alışveriş Festivali’mizde ziyaretçiler, yılbaşı öncesi sevdikleri için hediyeler alırken aynı zamanda otizmli çocukları da sevindirecekler ve onların eğitimine de katkıda bulunmuş olacaklar. Etkinlik kapsamında elde edilecek gelirlerin tamamı Tohum Otizm Vakfı’nın projelerine ve eğitim bursuna ihtiyaç duyan otizmli çocuklara aktarılacak. Festivale bu sene en az 3.000 ziyaretçinin katılmasını bekliyoruz. Bireyler ve kurumlar arasında sosyalleşme olanağı da sağlayan özel bir “sosyal sorumluluk” projesi olan Alışveriş Festivali, sadece otizmli çocuklara katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda hareketliliği ile ekonomik katkı da yaratacak. Bu vesile ile bizi bu sene Paket Postanesi’nde ağırlayan Galataport İstanbul’a ve destekçilerimize teşekkür ediyor ve herkesi 29 – 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde festivalimize bekliyoruz’’ dedi.

Festivale gelecek tüm misafirler, 29 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında, Karaköy iskelesinden ve Kabataş sahil şeridinden yürüyerek veya araçları ile Kemankeş Caddesi’ne gelerek Paket Postanesi’ne ulaşabilecekler. Ayrıca misafirlerimizin deniz yolu ile kolayca ulaşabilmesini sağlamak için her gün tekne seferleri de düzenlenecek. Belirli saatlerde Kandilli ve Bebek’ten Galataport İstanbul’a sefer olacak ve sonra geri dönecek. Seferler ile ilgili detaylı bilgiye tohumalisverisfestivali.org adresinden ulaşılabilecek.

Galataport İstanbul Hakkında:

İstanbul’un kalbinde, Boğaz kenarında 1.2 km’ye sahip sahil şeridi boyunca yer alan Galataport İstanbul, erişilebilir ve düşük katlı yapıları, mahalle konseptinde tasarlanmış, bölgenin tarihi dokusuyla uyum içindeki mimarisi ile ziyaretçilerine “nefes alan” sağlıklı ve güvenli bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma deneyimi sunuyor. Geçmişte pek çok farklı kültürü barındıran bir konumda yer alan Galataport İstanbul, Karaköy’ü yeniden şehrin ticaretinin kalbi haline getiriyor. Dünya çapında birçok yerli ve yabancı markaya ve restorana ev sahipliği yapan Galataport İstanbul, Ekim 2021’den bu yana İstanbul’un favori buluşma noktalarından biri haline gelmiş bulunuyor.

İhale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerinden birini, İstanbul’un yer altı sarnıçlarından esinlenilen, Red Dot tasarım ödüllü dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. Limana gemi yanaştığında devreye girerek güvenlik (ISPS) alanını ayıran 176 adet hidrolik özel kapak sistemi sayesinde, geçici gümrüklü bir saha yaratılıyor. Kapakların tekil olarak kontrol edilebilmesi, gümrüklü alanın limandaki gemi adedi ve boyutları bazında esnek bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Bu inovasyon sayesinde, 19. yüzyılın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz sahil şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, misafirlere açık olmaya devam ederek, şehrin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor.

29 bin m2’lik bir alana yayılan terminali ile birlikte aynı anda 3 gemi yanaşabilecek ve günlük 15 bin yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip Galataport İstanbul, 2021 yılından bu yana 120’yi aşkın kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptı. 2022 yılı sonuna kadar ise toplamda yaklaşık 150 gemi ve mürettebat dahil 450 bin yolcu gelmesini planlanıyor. 2023 yılından sonra ise yıllık mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun ağırlanması öngörülüyor. Bir ana liman olarak konumlanan Galataport İstanbul, Akdeniz çanağından Karadeniz’e kadar geniş bir coğrafyada kruvaziyer turizmine büyük bir hareketlilik getirerek bölge ve ülke turizmi ile ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

İstanbul’un tarihi limanını şehirle bütünleştiren Galataport İstanbul, bu yatırım ile sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sağlıyor. Kullanılan özel soğutma sisteminden, atık yönetimine kadar çevresel sürdürülebilirlik adına faaliyetleri ile, Avrupa’nın LEED Platinum sertifikasına sahip en büyük ikinci projesi konumuna gelen Galataport İstanbul’u MedCruise Birliği geçtiğimiz yıl “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü. Galataport İstanbul, 2020 yılında ise MedCruise Ödülleri’nde “Pandemi Sürecinde Sektöre En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” ödülünü aldı.

Galataport İstanbul’da yürütülen restorasyon çalışmaları ile İstanbul’un çok değerli tescilli yapıları şehre geri kazandırılıyor. Paket Postanesi, Karaköy’ün çok kültürlü ticaret hayatını ve zanaat geleneklerini İstanbul’dan dünyaya açılmış moda, tasarım, lezzet ve mücevher sanatı ustaları ile günümüze taşıyor. Sahada yer alan diğer üç tescilli yapı; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binalarının restorasyon çalışmaları sürüyor. Dünyada sadece 10 seçkin lokasyonda yer alan Peninsula Hotels markasının bir halkası olan The Peninsula İstanbul oteli, 177 odası ile tarihi yarımadanın karşısında bu tescilli yapılar ile yeni yapılan ve özel giyotin cephesi 90 saniyede açılabilen balo salonu ile yer alıyor.

Tarihi 1848’e ulaşan Türkiye ve İstanbul’un en eski saat kulesi konumundaki Tophane Saat Kulesi, adını verdiği Saat Kulesi Meydanı’nı taçlandırıyor ve bu meydan, şehrin yıllık kültür sanat takvimindeki önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanatın Türkiye’deki en iyi örnekleri arasında yer alan İstanbul Modern ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi de Saat Kulesi Meydanı etrafında, Galataport İstanbul sahasında yer alıyor.

Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak. Proje kapsamında mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret edeceği öngörülüyor.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir