1. Haberler
  2. Eğitim
  3. AÇEV’den Okuyan Bir Gelecek projesi…

AÇEV’den Okuyan Bir Gelecek projesi…

AÇEV'den Okuyan Bir Gelecek projesi...
AÇEV Projesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okuyan Bir Gelecek ile 23 Nisan’da 10 bin çocuk kitap sahibi olacak.

AÇEV, Okuyan Bir Gelecek projesiyle kitap sahibi yaptığı 12 binden fazla çocuğa 23 Nisan’da 10 bin çocuk daha eklemeyi hedefliyor. “Bir Varmış Bin Yokmuş” filmiyle Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 71’inin evinde ya hiç çocuk kitabı bulunmadığına ya da 3’ten az kitap olduğuna dikkat çeken AÇEV, hikayeye mutlu son yazmak için kurumları ve bireyleri projeyi desteklemeye davet ediyor. AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, “Hem çocukları kitap sahibi yapıyor hem de ailelere erken yaşta çocuklarına kitap okumaları için eğitimlerle destek veriyoruz. Kitaba erişimi olan ve olmayan çocuk arasındaki fark, 4 yaşına geldiklerinde 32 milyon kelime oluyor” dedi.

Okuyan Bir Gelecek projesi ile 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmayı hedefleyen AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla “Bir Varmış Bin Yokmuş” kampanyasını başlattı. Kitap sahibi çocuklarla kitabı olmayanların arasındaki farka odaklanan kampanya, 100 bin çocuk hedefine ulaşmak için herkesi Okuyan Bir Gelecek projesine bağış yapmaya çağırıyor. Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 71’inin evinde ya hiç çocuk kitabı bulunmuyor ya da 3’ten az çocuk kitabı oluyor. AÇEV, Okuyan Bir Gelecek projesi ile çocukları erken yaşlarda kitaplarla tanıştırarak sosyoekonomik eşitsizlikleri azaltmayı hedefliyor.

Çocuklara erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan Okuyan Bir Gelecek projesinin 2016’dan beri devam ettiğini, bağış kampanyasının ise 23 Nisan’da birinci yılını doldurduğunu vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Sanem Başyurt şunları ifade etti: “Araştırmalar bize gelir düzeyi yüksek ailelerde çocukların 4 yaşına kadar 45 milyon kelime duyduğunu, gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının ise sadece 13 milyon kelime duyduğunu gösteriyor. 32 milyon kelimelik fark, çocukların ileriki yaşamlarını etkileyen eşitsizliklerin artmasına neden oluyor. AÇEV olarak bu eşitsizliği azaltmak için herkesi 23 Nisan’da çocuklar için kitap bağışı yapmaya davet ediyoruz.”

Türkiye’nin güçlü markaları Okuyan Bir Gelecek için harekete geçti

Akasya AVM, Akbatı AVM, Fibabanka, Fiba Commercial Properties, Fibaemeklilik, Fiba Holding, Fiba Yenilenebilir Enerji, GAP, Generali Sigorta, Iyzico, Marks & Spencer, Swissotel 23 Nisan dolayısıyla Okuyan Bir Gelecek projesine bağış yaparak 10 bin çocuk hedefine ulaşılmasına destek verdi. Projenin ülkenin ekonomik kalkınması için de son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başyurt, “Temel okuryazarlık becerileri gelişen çocuk nüfusundaki yüzde 10’luk bir artış, o ülkenin yıllık büyüme oranında binde 3’lük bir artışa denk geliyor. Bu nedenle projenin herkes tarafından sahiplenilmesini çok önemsiyoruz ve iş dünyasının, ülkemizin önde gelen markalarının desteklerinden gurur duyuyoruz. Projemize verilen destek, ülkenin geleceğine yapılan yatırım anlamına geliyor. 23 Nisan’ı birlikte daha coşkuyla ve daha anlamlı kutlayacağız” dedi.

AÇEV’in çocuklara yolladığı kitap setleri içinde resimli hikâye kitapları, her kitaba özel hazırlanan etkinlik ve oyun önerileri, bilim çocuk dergisi, resim defteri, kuru boya, geometrik şekil oyunu ve oyun hamuru gibi çeşitli eğitsel malzemeler bulunuyor. Kitap setlerinin gönderildiği çocukların ebeveynleri gönüllü eğitimciler tarafından aranıyor ve setin içinde bulunan malzemeler tanıtılıyor. Ebeveynler, Okuyan Bir Gelecek web sitesindeki videolardan nasıl yararlanabilecekleri, setteki malzemeleri çocuklarıyla birlikte nasıl değerlendirebilecekleri konusunda bilgilendiriliyor.

12 binden fazla çocuğa ulaşıldı, 23 Nisan’da 10 bin çocuk daha kitapla tanışacak

“Bir Varmış Bin Yokmuş” filmiyle bir çocuğun kitap okurken bin çocuğun okuyamamasının toplumsal sonuçlarına dair farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirten Başyurt şunları söyledi: “Bugüne kadar projeye verilen desteklerle 12 binden fazla çocuğu kitaplarla tanıştırdık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hedefimiz, 10 bin çocuğu daha mutlu etmek. Bunun için de kurumların ve bireylerin bağışları bizim için çok değerli. Önümüzde uzun bir yol var; çünkü nihai hedefimiz 100 bin çocuğu kitap sahibi yapmak. ‘Bir Varmış Bin Yokmuş’ hikayesine mutlu son yazmak için yola çıktık. Yeniden yazılacak bu hikayenin kahramanı olmak isteyen herkesin desteğine ihtiyacımıza var.”

Ünlü isimlerin videoları 200 binden fazla izlendi

Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Genco Erkal, Mert Fırat, Selçuk Yöntem, Songül Öden, Tilbe Saran gibi ünlü isimler de Okuyan Bir Gelecek projesine kitap okuyarak destek veriyor. Fazıl Say’ın müziklerini üstlendiği proje kapsamında, ünlü isimlerin çocuklar için kitap okuduğu videolar bugüne kadar 200 binden fazla kez izlendi.

Okuyan Bir Gelecek ile 100 bin çocuğu kitap sahibi yapmayı hedefleyen AÇEV’e destek vermek isteyenler Okuyan Bir Gelecek platformu üzerinden kitap seti bağışlayabiliyor ya da setlerin oluşturulmasına katkıda bulunmak için kendi belirlediği miktarda destek olabiliyor. BAGIS yazıp 3747’ye SMS gönderenler de 20 TL bağışlamış oluyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir