1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Schmidt Futures ve Rhodes Vakfı, Zeki Türk Gençleri’ni Global Rise Topluluğu’na çağırdı

Schmidt Futures ve Rhodes Vakfı, Zeki Türk Gençleri’ni Global Rise Topluluğu’na çağırdı

Schmidt Futures ve Rhodes Vakfı, Zeki Türk Gençleri'ni Global Rise Topluluğu'na çağırdı
WinnersGrid, 2022
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 Rise Global Challenge Kazananları, Türkiye’den 11 ve Tüm Dünyadan 200 Kazanana Katılarak Ömür Boyu Sürecek Avantajlara Erişebilecek

İSTANBUL, TÜRKİYE, 21 Ekim 2022 –  Schmidt Futures, Rhodes Vakfı ortaklığında başlattığı ‘Rise To’ kampanyası ile 15 – 17 yaş arası (1 Temmuz 2023 itibariyle) gençlerin, 2023 Rise Global Challenge’a başvurabileceklerini duyurdu. Schmidt Futures’ın amiral gemisi programı olan ve Eric ve Wendy Schmidt’in 1 milyar ABD doları tutarındaki hayır amaçlı taahhüdünün dayanak noktasını oluşturan Rise, bir fırsata ihtiyaç duyan zeki insanları bularak onları insanlığa hizmet vermeye yönelik çalışmalarında ömür boyu destekliyor. Rise, insanlığa hizmet vermeyi amaçlayan öğrenci, öğretmen ve kurumların ömürleri boyunca dahil olacağı bir topluluk kuracak. Dünyanın dört bir yanında 15 – 17 yaş arası gençleri tespit eden program, bu liderlerin gelecek on yıllar boyunca insanlığa hizmet etmelerine yardımcı olmak üzere aralarında burslar, kariyer hizmetleri ve kaynak yaratma fırsatlarının da bulunduğu destekler sağlayarak, ömür boyu hizmeti ve öğrenmeyi teşvik edecek şekilde tasarlandı.

Hayata geçirilmesinden bu yana 170 ülkeden 150.000’i aşkın kişiyi topluluğuna dahil eden Rise, 69 ülkeden eğitimi daha erişilebilir hale getirmekten global ısınmayı azaltmaya ve kanseri daha iyi tespit etmeye yönelik araçlar geliştirilmesine kadar birçok alanda zekasını sergileyen 200 Kazanan seçti.

Schmidt Futures, yeteneğin eşit şekilde yaratıldığının ama fırsatın herkese eşit şekilde sunulmadığının bilincinde. Bu yüzden Rise, aralarında NBA Afrika, United World College (UWC), Manchester United Vakfı, Teach for All, Amideast ve Latin Amerikan Liderlik Akademisi’nin de bulunduğu 30’dan fazla kuruluş ile işbirliği içinde daha iyi bir dünya inşa etmeye tutkuyla yaklaşan zeki gençler bulmak için tüm dünyayı tarıyor.

Son İki Yılda 11 Türk Öğrenci Rise Global Kazananları Arasına Girdi

Son iki yıl içinde, toplam 11 Türk öğrenci de Rise Global Kazananları arasına girdi. Bu öğrencilerin projeleri arasında şunlar da vardı:

Suyun toksisite düzeylerini ölçen ve azaltan bir cihaz yaratılması;
Müziğin Alzheimer hastalarına nasıl destek sağlayabileceğinin araştırılması; ve
Gelecekteki uzay araştırmalarının yolunu açmak için, uzay çöplerini toplamaya yönelik bir yöntem geliştirilmesi.
Birçok Platin Plak Ödüllü Şarkıcı ve Söz Yazarı Bishop Briggs “Rise to” Kreatif Kampanyasının sesi olacak

Başvuruların kabul edilmeye başlanmasını kutlamak amacıyla, ‘Rise To’ kreatif kampanyası, parlak genç zihinleri, dünyanın en acil sorunları ile yüzleşmek üzere harekete geçerken fırsatları eyleme çevirmeyi sürdürmeye davet ediyor. Ogilvy tarafından hazırlanan kampanya, kendini daha iyi bir gelecek yaratmaya adayan 15 -17 yaş arası gençlerden oluşan global bir topluluğa ilham vermeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Rise, viral hale gelen şarkısı “River” ile tanınan, birçok platin plak ödüllü şarkıcı-söz yazarı Bishop Briggs ile ortaklığa giderek, 2021 Rise Global Kazananlarının yer aldığı bir dizi harika çekilmiş film ve sesli reklama imza attı. Hem sosyal medyada hem de Spotify’da hayat bulacak olan reklamlar, Brigg’in yeni parçası “superhuman”ın melodisi ile aynı tınıya sahip. Dinleyicileri ile bugün buluşan şarkı, ilhamını yeni nesil gençlerden alıyor ve her birimizin içinde uyanmayı bekleyen bir süper insanın yattığını savunuyor.

“Ebeveynliğe yeni adım atmış biri olarak, ‘superhuman’ı yazarken, bu gelecek vaat eden nesilden ilham aldım,” diyen Bishop Briggs, “Rise Global Kazananlarının daha iyi bir dünya inşa etme konusunda gösterdikleri bağlılık bu şarkının işlediği konuyu tam olarak temsil ediyor –karşınıza ne çıkarsa çıksın devam edecek güce sahip olduğunu bilmek,” diye ekliyor.

Rise Global Kazananlarının görselleri New York Times Meydanı ve Burj Khalifa gibi ikonik yerleri süsleyecek

Önümüzdeki iki hafta içinde, ‘Rise To’ kapsamında, Rise Global Kazananlarının farklı alanlardaki dehasını vitrine çıkartan ve daha fazla insanı topluluğa katılmaya davet eden entegre bir dijital kampanya yürütülecek. Aktivasyon, geride kalan iki yılı ve 200 Global Kazananı, New York’ta Times Meydanı ve Dubai’de Buj Khalifa binası olmak üzere iki ikonik lokasyonda kutlayacak.

‘Rise To’ kampanyasında yer verilen Kazananlar, şunlar oldu:

Rushank Goyal (Hindistan), düzenlediği tartışmalar ile besin bozulmasına karşı toplumunda savunuculuk yapıyor.
Leah Mtindya (Zambiya), gençler arasında cinsel ve üreme sağlığı, trans sağlık hizmeti ve aile içi istismar konularında farkındalık yaratıyor.
Saoirse Exton (İrlanda), İrlanda mitolojisini feminist bir bakış açısından yeniden yazarak, geleneksel anlatıların arka plana ittiği güçlü karakterleri ön plana çıkarttı.
Artash Nath (Kanada), insan hareketlerini takip etmek için sismik titreşimleri kullanarak COVID-19 karantinalarının etkinliğini ölçmenin bir yolunu yarattı.
Jennifer Uche (ABD), gençlerin savunuculuğunun önemine ve gençlerin dünyayı değiştirme gücüne vurgu yapan bir podcast başlattı.

Başvuru yapanlar, kazanamasalar da global Rise ağına, ücretsiz çevrimiçi kurslara ve partnerler tarafından düzenlenmiş fırsatlara erişim sağlayabilecek

Rise Global Kazananları, insanlığa hizmet etmeye yönelik çalışmalarında kişiye özel ve esnek destek alacaklar. Program, toplumun karşı karşıya olduğu zorlu sorunları çözmeye yönelik yenilikçi çözümler geliştirme yolunda ömür boyu hizmeti teşvik edecek şekilde tasarlandı. İşte bu yüzden, Rise Kazananları olarak seçilip seçilmediklerine bakılmaksızın, tüm başvuru sahiplerine global Rise ağına, ücretsiz çevrimiçi kurslara ve partnerler tarafından düzenlenmiş fırsatlara erişim sağlıyor. Her yıl Rise başvuru sahiplerine sağlanan faydalar hakkında en güncel bilgilere ulaşmak için, Resmi Rise Challenge Kurallarına https://www.risefortheworld.org/rulesadresinden ulaşabilirsiniz.

“Eric ve ben, büyüyen Rise topluluğundaki gençlerin gösterdiği iyimserlik, inisiyatif ve meraktan etkilendik,” diyen Schmidt Futures eş kurucusu ve Schmidt Ailesi Vakfı başkanı Wendy Schmidt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ağı 2023 grubu ile genişletmeye devam edecek olmanın heyecanını yaşıyor ve bu yetenekli gençlerin insanlığa hizmet için birlikte çalıştıklarında neler başarabildiklerini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

“Biz, hangi şekli alırsa alsın, dünyanın neresinde olursa olsun, gizli dehayı arıyoruz,” diyen Schmidt Futures CEO’su Eric Braverman, “İmkanını ve birbirlerini bulduklarında dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çok daha fazlasını yapabilecek o kadar çok olağanüstü insan var ki. Azimli, dürüst ve diğer insanları önemseyen istisnai yeteneklere en uzun süreli yatırımı yapmayı umuyoruz.” diye ekledi.

“Farklı geçmiş ve birikimlere sahip yetenekli insanlar bir araya getirildikleri ve kendilerine çalışma, işbirliği ve yenilik yapma fırsatları tanındığında, olağanüstü şeyler olabileceğini biliyoruz,” diyen Rhodes Vakfı CEO’su Elizabeth Kiss, sözlerini, “Rise, dünyanın dört bir köşesinden insanların hizmet ve etki ile geçecek ömür boyu bir yolculuğa başlaması için olağanüstü bir fırsat. Nerede olursanız olun, sizi başvurmaya davet ediyoruz. Neler başarabileceğinizi ancak denediğinizde görebilirsiniz,” diye sürdürdü.

Tüm Rise Global Kazananları, seçildiklerinde şu faydaları alıyorlar:

Yerleşim Zirvesi: Rise Global Kazananları topluluğunun diğer üyeleri ile birlikte, tamamı finanse edilmiş üç haftalık bir yerleşim zirvesi.
Global Kazananlar Ağı: Ortak çıkarlarda buluşmak, hizmet taahhütlerinde bulunmak, girişimleri hayata geçirmek ve işbirliği yapmak için Rise Global Kazananlar ağına erişim.
Danışmanlık ve Kariyer Desteği: Üniversiteye başvurmada ve kariyer seçmede tavsiye ve destek.
Programlama: Rise ortakları üzerinden uzmanlaşmış programlara, kurslara ve diğer fırsatlara erişim
Yüksek Öğrenim Bursları: Herhangi bir akredite üniversitede, okul ücreti ve yaşam masraflarını karşılayan, ihtiyaca dayalı ve halihazırda herhangi bir finansal yardım kapsamında olmayan dört yıllık bir yüksek öğrenim bursu.
Teknoloji: Dizüstü bilgisayar veya tablet gibi yıllık olarak belirlenecek bir teknoloji paketi.

Ayrıca, tüm Rise Global Kazananları, şu faydalara başvurabiliyorlar:

Ortak Ağı: Programlar, orta ve lise bursları, stajlar ve Rise ağı kapsamındaki ortakların diğer avantajları ile eşleştirme.
Fon Sağlama Fırsatları: Gerek yerel topluluklarda isterse dünya çapında yaşanan ciddi sorunların üzerine eğilen yenilikçi fikirler ile deneyler yapmak üzere, bir sosyal girişim başlatmak için başlangıç desteğinden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için hibeye kadar fonlama başvurusu yapılması.
Eğitim Desteği: Bir yüksek lisans derecesi için burs fonlarına başvurmak.

Nasıl Başvurulur?

Çevrimiçi başvurular, Rise web sitesi üzerinde açık olup, 25 Ocak 2023 tarihinde TSİ 19:59’a kadar alınmaya devam edecek. Mobil teknolojiye erişimi olmayan başvuru sahipleri için, Rise, sahadaki ortakları ile birlikte, kağıt form ile başvurular üzerinden alternatif yollar için çalışıyor.

Rise, başvuru süreci boyunca başvuru sahiplerine potansiyellerini videolar, projeler ve grup mülakatları yoluyla sergilemeleri için, birçok fırsat sunuyor. Başvuru, başvuru sahiplerinin ilgi alanlarına, becerilerine ve mevcut vakitlerine en uygun projeleri seçmesine imkan veriyor.

Rise 2023 Challenge üç aşamadan oluşuyor:

Teslim: Başvuru sahipleri, diğer faaliyetlerin yanı sıra, kendilerini videolar yoluyla tanıtır, yeteneklerini ve toplumlarına sağladıkları faydaları sergileyen bireysel bir proje yaratır ve diğer başvuru sahiplerinin projelerini akran değerlendirmesine tabi tutarlar.
Mülakat: Rise, tarafından seçilen 500’e kadar Finalist, motivasyonlarını, sorun çözme yeteneklerini ve ekip çalışması becerilerini yenilikçi bir mülakat formatında sergiledikleri “Finalist Günleri”ne katılmaya hak kazanır.
Global Kazananların Seçilmesi: Rise, Finalistler arasından insanlığa hizmet vermeye yönelik çalışmalarında ömür boyu destek vereceği 100 Global Kazananı seçer.

Rise hakkında

Rise, bir fırsata ihtiyacı olan zeki insanları bularak diğerlerine hizmet vermeye yönelik çalışmalarında onlara ömür boyu destek veriyor. 15-17 yaşlarında başlayan program, insanlığın en acil çözüm bekleyen sorunlarını çözmek için çalışan Global Kazananlara burslar, koçluk, kariyer gelişim fırsatlarına erişim, maddi kaynak ve daha fazlasını sunuyor. Rise hakkında daha fazla bilgi için, www.risefortheworld.org adresini ziyaret edin.

Schmidt Futures hakkında

Schmidt Futures, istisnai insanların dünyayı daha iyi bir yer haline getireceğine erkenden yatırım yapıyor. Eric ve Wendy Schmidt tarafından kurulan Schmidt Futures, yetenekli insanları, fikirlerini kanıtlamaları ve bilim ve toplumdaki zor sorunları çözmeleri için ağlar içinde bir araya getiren hayır amaçlı bir girişim. Yöntemimiz ve kullandığımız farklı sermaye ve araç türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, https://www.schmidtfutures.com adresini ziyaret edin.

Rhodes Vakfı hakkında

Merkezi Oxford Üniversitesi’nde bulunan Rhodes Vakfı, insanlığın karşı karşıya olduğu zorlukları çözmeye adanmış, müşfik, yenilikçi ve kamu yararına çalışan insanları geliştirip birbirine bağlayan global burs programları ile daha iyi bir dünya inşa ediyor. Amiral Gemisi programımız, 1903 yılında kurulan ve dünyanın en seçkin lisansüstü bursu olan Rhodes Bursu’dur. Yaklaşık 8.000 Rhodes Burslusu, hükümet, eğitim, sanat, STK’lar, ticaret, araştırma ve diğer sektörlerde hizmet etmiştir. Bu kişiler, sosyal adaletin genişletilmesini savunmaları ile tanınmışlar ve bilim ve tıbbın sınırlarını ilerletmişlerdir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir