1. Haberler
  2. Şirketler
  3. Hollywood’da İstikrar İçin Büyük Adım

Hollywood’da İstikrar İçin Büyük Adım

Hollywood’da İstikrar İçin Büyük Adım
Hollywood’da İstikrar İçin Büyük Adım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollywood’da Yeni Anlaşma: IATSE ve Stüdyolar Arasında Üç Yıllık Sözleşme

IATSE ve stüdyolar arasında üç yıllık anlaşma sağlandı. 50,000 sahne arkası çalışanın maaş artışı ve yapay zeka korumaları gibi talepleri karşılandı. Detaylar haberimizde.

ABD’deki film ve televizyon sektöründe sahne arkasında çalışan 50,000 kişiyi temsil eden sendika IATSE, stüdyolarla üç yıllık geçici bir anlaşma sağladı. Bu anlaşma, geçen yıl yaşanan iş bırakma eylemlerinin tekrarlanmasını önleyecek.

Anlaşmanın Ayrıntıları

Uluslararası Tiyatro Sahne Çalışanları İttifakı (IATSE), dün gece stüdyolarla üç yıllık bir anlaşma sağladığını duyurdu. Bu anlaşma, 50,000 sahne arkası çalışanın maaş artışı ve yapay zeka korumaları gibi taleplerini içeriyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için IATSE üyelerinin oylaması gerekiyor.

Anlaşma, Batı Kıyısı’ndaki 13 farklı yerel sendikaya bağlı sanat yönetmenleri, set boyacıları, editörler, kamera teknisyenleri, kostüm tasarımcıları, kuaförler ve makyaj sanatçıları gibi çeşitli işlerde çalışan üyeleri kapsıyor. Ülke çapındaki 20,000 sahne arkası çalışanını ilgilendiren ayrı bir anlaşma ise hala müzakere aşamasında.

Hollywood’da İşçi Hareketleri ve Destek

Geçen yıl yazarlar ve aktörler tarafından yapılan grevler ve 2021’de IATSE’nin kontratın bitiş tarihini aşarak neredeyse greve gidecek şekilde müzakereler yürütmesi, 2024’te yeni iş bırakma eylemleri olacağı endişesini artırmıştı. Ünlü oyuncular Mark Ruffalo ve Kerry Washington, geçen hafta AMPTP’ye (Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği) adil bir sözleşme yapılması çağrısında bulunan bir mektup göndermişti.

Anlaşmanın Sağlandığı Koşullar

IATSE, Disney, Netflix, Warner Bros. Discovery ve Amazon Prime gibi stüdyoları, streaming hizmetlerini ve yapım şirketlerini temsil eden Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, geçen yıl uzun süren grevlerde yazarlara ve oyunculara anlaşma sağlamakta zorlanan aynı birlik tarafından yapıldı. Ancak bu kez, önceki sözleşmenin sona ermesinden neredeyse bir ay önce geçici bir anlaşma sağlandı.

Yapay Zeka Korumaları ve Maaş Artışları

IATSE üyelerine gönderilen mektupta, anlaşmanın detaylarının hafta içinde açıklanacağı belirtildi. Ancak anlaşmanın, çalışanların yapay zeka (AI) ile ilgili görevlerde displacement (yer değiştirme) sonucu iş kaybı yaşamayacağını garanti altına alan yeni korumalar içerdiği ifade edildi.

Anlaşma ayrıca, üç yıllık süre boyunca %7, %4 ve %3.5 oranında maaş artışları, bir gün içinde 15 saati aşan çalışanlar için üç katı ücret ve sendikanın sağlık sigortası bütçesindeki açığı kapatmak için stüdyolardan yapılacak ödemeleri içeriyor.

Bu anlaşma, Hollywood’da sahne arkasında çalışanlar için daha iyi çalışma koşulları ve güvenceler sağlarken, aynı zamanda sektörün istikrarlı bir şekilde devam etmesine yardımcı olacak. IATSE ve stüdyolar arasındaki bu yeni anlaşma, gelecekteki iş bırakma eylemlerinin önüne geçerek, sektörün daha sağlıklı bir çalışma ortamına kavuşmasını hedefliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir