1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Kullanılmayan telefon bloke edilecek

Kullanılmayan telefon bloke edilecek

Kullanılmayan telefon bloke edilecek
Kullanılmayan telefon bloke edilecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kullanılmayan milyonlarca cep telefonu tehlikeye girdi. 1 yıl içinde sinyal alınmayan tüm cep telefonları kullanılmadığı için pasife alınacak.

En az 1 yıl kullanılmayan cep telefonlarının pasife düşmesine yol açacak kritik bir yasa teklifi hazırlandı. Teklife göre, 1 yıl içinde hiç sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası pasife alınarak kullanılmaz hale getirilecek.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Daha çok tütün üretimi ve kaçakçılığıyla ilgili yeni düzenlemelerin yer aldığı teklifte, kullanılmayan cep telefonlarıyla ilgili milyonlarca kişiyi etkileyecek önemli bir madde de yer aldı. Maddeyle, halen 7 yıl olan cep telefonlarındaki sinyal alma sınırı 1 yıla düşürülüyor. Buna göre, kesintisiz 1 yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan, yani telefon görüşmesi yapılmayan ya da mesaj atılmayan, internete girilmeyen cihazların elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılarak pasif hale düşürülecek. Teklife göre, 1 yıl geçtikten sonra cep telefonunu son kullanan kişi bir sim kart takarsa, telefon tekrar aktif hale gelecek. Ancak pasife alınmış telefon başkasına satılmış ya da hediye edilmişse telefonu alan kişinin sim kartı o telefonda çalışmayacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir