1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 500 liralık banknotlar yolda mı!

500 liralık banknotlar yolda mı!

500 liralık banknotlar yolda mı!
banknot
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, 500 TL’lik yeni banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıkların başladığını iddia etti.

Şu anda 200 TL’lik banknotlar, tedavüldeki paralar içinde en büyük değere sahip olan para. 2009 yılında tedavüle giren 200 TL’lik banknotun o dönemdeki dolarkarşılığı 130 dolar seviyesindeydi. Şu anda 200 TL ile sadece 13.6 dolar alınabiliyor. Tedavüldeki diğer banknotlar 5, 10, 20, 50 ve 100 TL olurken, bunların alım gücünün zayıflaması ile daha fazla 200 TL ihtiyacı doğuyor ve Merkez Bankası piyasaya büyük miktarda 200 TL sürüyor. 200 TL’lik banknotlar, dolaşımdaki paraların yüzde 42’sini oluşturuyor.

Dolaşımda olan Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybı, ekonomistlerin de uzun süredir yakın takibinde. Son olarak bu durumu gündeme getiren Babuşçu, sosyal medya hesabından banknotlar için 500 TL, madeni paralar için de 5 TL’nin basım aşamasına geldiğini belirtti.

Şu anda dolaşımdaki kağıt paralar içinde en düşük para 5 TL ve yüksek enflasyon nedeniyle 5 TL’nin değeri çok hızlı bir şekilde eriyor. Dolaşımdaki toplam paralar içinde 5 TL’nin de payı yüzde 1’e inmiş durumda. Bu nedenle 500 TL’lik banknotla birlikte 5 TL’lik madeni paranın basılacağı ifade ediliyor. Böylece 5 TL’lik banknot, değer kaybı nedeniyle madeni paraya dönüşmüş olacak. Madeni paralar içinde 1 TL en yüksek değere sahip para olurken, 50 kuruş, 25 kuruş, 10 kuruş ve 5 kuruşluk madeni paralar da günümüzde dolaşımda kullanılıyor.

500 liralık yeni banknot basımı için renk seçimi konusunda ağırlığın hafif turkuaz ve mavi karışımı olacağı iddia edilirken Turan yazısında paranın arka kısmında kimin resmine yer verileceği konusunda ise henüz net kararın alınmadığını dile getirdi. 

500 TL arka kısmında resim için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan seçenekleri Malazgirt zaferinin mimarı Büyük Selçuklu hükümdarı Alp Arslan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile Fatih Sultan Mehmet’in yer aldığını belirterek Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan kimyager Aziz Sancar’ın da adaylar arasında yer aldığını söyledi. Paranın basımı için özel güvenlik önlemlerinin alındığı mikro yazı gibi detaylara yer verileceğini iddia edildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir